Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Bezpieczne wakacje dla naszych dzieci - największe zagrożenia dla maluchów

Trwają upragnione dla dzieci wakacje. Wielu z Was zapewne wyjeżdża w różne miejsca, aby odpocząć i również pokazać dzieciom jak piękny jest świat. Gdziekolwiek odpoczywamy, powinniśmy to robić mądrze.

Rodzice nie zawsze mają świadomość zagrożeniach jakie mogą ich spotkać podczas wakacji warto o nich napisać, warto również porozmawiać i przedstawić co powinno wiedzieć i się zachować.

Największe niebezpieczeństwa podczas wakacji

  • PODRÓŻ długie podróże są bardzo uciążliwe dla dzieci, zwłaszcza w upały. Jeśli wybieramy się samochodem, w którym nie ma klimatyzacji najlepiej jazdę rozpocząć wczesnym rankiem, kiedy na zewnątrz nie jest jeszcze tak gorąco. A pamiętajmy, że klimatyzacja nie jest dobra dla dziecka, zwłaszczaNa oknie, przy którym siedzi dziecko powinno powiesić się specjalną zasłonkę przeciwsłoneczną. Konieczne jest również zabranie dużej ilości wody, wilgotnych chusteczek lub wody w sprayu. Mile widziane są również częste przystanki, podczas których można pooddychać świeżym powietrzem, bo ciągle otworzone okna podczas jazdy nie są zbyt dobrym pomysłem, gdyż mogą gwarantować przeciąg. Ważne jest również to, by nie zostawiać śpiącego dziecka w samochodzie. Może skończyć się to udarem
  • NIEZNANE PLACE ZABAW. Zanim wypuścimy nasze dziecko na nieznany nam plac zabaw, sprawdźmy czy jest bezpieczny. Przede wszystkim ogrodzenie; czy jest cały szczelnie ogrodzony, czy nie ma np. dziury w płocie, przez które przez naszą nieuwagę mogłoby się wymknąć nasze dziecko. Czy konstrukcja domków, innych budowli jest bezpieczna; czy maluch nie zaklinuje w niczym żadnej części ciała, nie wsadzi i utkwi gdzieś główki. Czy powierzchnia nie ma zadr, sęków, ostrych zakończeń a w przypadku malowanej powierzchni czy nie odpryskuje farba.
  • Na pewno wielu z Was wyjeżdża; na plaże, w nowe miejsca, za granice, jedziecie na dworzec czy do nowych centrów handlowych. W zatłoczonych miejscach istnieje duże ryzyko ZAGUBIENIA się naszej pociechy a w tłumie wystarczy chwila. Przed każdym wyjściem, czy wyjazdem na wakacje warto zakupić i założyć dziecku opaskę z nr telefonu jednego a najlepiej obojga rodziców. Drugim sposobem to balonik przywiązany do rączki, napełniony helem, bo wtedy będzie unosił się do góry. Balon sprawdzi się na różnego rodzaju wyjściach na świeżym powietrzu. Starsze dziecko można nauczyć na pamięć telefonów i adresu. Warto również porozmawiać z dzieckiem przed wyjściem jak powinno się zachować się zgubi, gdzie podejść i powiedzieć.
  • Ochrona przed SŁOŃCEM Nie ma znaczenia gdzie spędzamy wakacje, czy to w górach, gdzie wydaje nam się, że słońce mniej nas dotyka, bo jest więcej drzew i ziele czy to nad morzem, kiedy jesteśmy na pełnym słońcu. Słońce to słońce, a dzięcięca skóra jest niezwykle delikatna na podrażnienia. Zawsze należy pamiętać o ochronie i o kremach z filtrem UV. Warto pamiętać, że żaden kosmetyk w 100%. nie zabezpiecza skóry przed działaniem promieni słonecznych i najlepiej stosować filtr z faktorem 50, potem można stopniowo używać kremów z niższymi wartościami faktorów. Żeby preparat prawidłowo zadziałał należy posmarować dziecko ok. 30 minut przed wyjściem na słońce. W tym czasie kosmetyk wchłonie się w skórę ,by móc później odpowiednio ją chronić. Czasami nam się wydaje, że w ciepły pochmurny dzień nie ma ryzyka poparzenia skóry, jest to złudne, ponieważ promienie słoneczne bez najmniejszego problemu przedzierają się przez chmury, szczególnie w wietrzne dni. Smarowanie należy powtarzać mniej więcej co 2-3 godziny. Jeśli dziecko ma na ciele znamiona, większe pieprzyki, powinno się je zaklejać plastrami z opatrunkiem. Dodatkowo zawsze pamiętajcie o czapeczce co ochroni nasze dziecko przed udarem słonecznym. Ważne jest również to, by cały czas nawadniać dziecko.

manndarynka

w ciąży, dzieci: Franek (0 dni), Patryk (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

monikadan89

Niby każda mama wie jak pilnować swoje dziecko jak dbać o jego bezpieczeństwo, a jednak często słyszymy o zaginionych dzieciach,o wypadkach. Fajnie,ze ta porada przypomina rodzicom,o bezpieczeństwie dzieci.przeciez dzieci są najważniejsze!

dodano: 2017-09-28 08:19:37

MichuNi

Wakacje maja to do siebie, ze rezygnujemy z codziennej rutyny, "wrzucamy na luz", a to moze byc niebezpieczne, bo moze prowadzic do nieuwagi, niedopatrzen, drobnych wydawaloby sie bledow, ktore moga miec powazne konsekwencje. Porada krotka, moze przydaloby sie rozwinac temat, ale wazne jest uczulanie na potencjalne zagrozenia dla naszych dzieci. :) I za to duzy plus!

dodano: 2017-07-31 22:14:31

ana134

Trafiłam ostatnio w sklepie na opaski identyfikacyjne w różnych kolorach i różnych wzorach. Wygląda to tak jak zegarek. Przypinamy to na rękę dziecka a w wyznaczonym polu wpisujemy imie i nazwisko dziecka oraz tel rodzica

dodano: 2017-07-26 23:30:43

anka_01

Teraz głośno było o dziewczynce 4-letniej która przeszła kawał plaży bo zgubiła rodziców.. Trzeba uważać na maluszki bo nie raz to jest moment i dziecko nam zniknie z oczu... Warto by dziecko miało przy sobie coś z numerem telefonu czy adresem gdyby się zgibilo. Również trzeba dzieci smarować żeby się nie spieklo bo skóra dzieci jest wrażliwa.. Zabezpieczać dzieci kapeluszami czy czapkami by też nie było udaru oraz odpowiednio dbać o nawodnienie organizmu. Również stosować preparaty przeciwko owadom i mieć przy sobie coś na ukąszenia. Oj wakacje wydawałoby się przyjemny czas a czasem chwilą niuwagi, niedbalstwa itd i z miłych wakacji mogą się zrobić nerwowe

dodano: 2017-07-13 20:58:12



Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad