Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Razem w kuchni - jak bezpiecznie gotować z dzieckiem

Kuchnia to wspaniale miejsce dla maluszka do rozwoju przez zabawę. Starsze dzieci bardzo chętnie pomagają w kuchennych czynnościach rozwijając dzięki temu nie tylko zmysł smaku i węchu ale również dotyk, poprzez przekładanie w rączkach różnych produktów (mąka, kasza, makaron) czy wyrabianie ciasta. Jednak nie zawsze mamy czas na długie przygotowywanie potraw, jakie towarzyszy wspólnemu gotowaniu. Co wtedy zrobić z naszym małym odkrywcą?


Dzieci uwielbiają bawić się na podłodze. Wykorzystajmy ten fakt, dając dziecku różne zabawki (również te z asortymentu kuchennego ), a my w tym czasie możemy jednocześnie gotować i mieć oko na to co się dzieje. Należy jednak pamiętać, aby otoczenie maluszka było dla niego bezpieczne.

Zasady bezpieczeństwa w kuchni

  • Zamontujmy blokady do szuflad i szafek, aby uniemożliwić samodzielne otwieranie i zamykanie, co może się skończyć przytrzaśnięciem paluszków. Również należy zabezpieczyć całą chemię kuchenną, aby była poza zasięgiem małych rączek
  • pilnujmy aby nie stawiać na krawędzi blatu żadnych przedmiotów, ponieważ dziecko może ściągnąć i zrzucić je na siebie 
  • podczas gotowania na kuchence lepiej ustawić garnki na palnikach dalej od krawędzi, a jeśli to nie jest możliwe to przypilnować aby uchwyty (szczególnie od patelni i rondelków) nie wystawały poza krawędź, ponieważ stają się wtedy łatwym „celem”
  • warto nauczyć dzieci rozróżniania, co jest ciepłe a co zimne, ponieważ niekoniecznie będą nam wierzyć na słowo, że gorącego nie wolno dotykać, bo poparzy. Oczywiście nie znaczy to, że mamy włożyć im paluszek do wrzącej wody… ;) Można dać dotknąć zimny piekarnik czy garnek a później pokazać jak się nagrzewa, dając wyczuć rosnącą temperaturę, ale tylko do momentu gdy przedmiot jest ciepły a nie gorący. Dzieci, które na własnej skórze odczuły to zjawisko, nie będą już takie ciekawe w przyszłości.

Jeśli nie chcemy zostawiać dziecka na podłodze, a powierzchnia kuchni na to pozwala, można zawsze wstawić tam kojec lub łóżeczko turystyczne. Mamy wtedy gwarancję, że maluch jest w miejscu w którym go zostawiłyśmy a nie np. już w drugim pokoju ;) Możemy nadal mu opowiadać co robimy, liczyć czy śpiewać. Jeśli miejsca jest mniej możemy posłużyć się krzesełkiem do karmienia. Większość z nich ma dokładaną tackę, co daje dziecku możliwość naśladowania mamy, pracującej na blacie kuchennym.


Jeśli mamy malutkie dziecko, które nie chce być pozostawione samo, bo akurat jest gorszy dzień i mama musi być non stop w zasięgu, to mamy dwa rozwiązania. Albo obiadu w danym dniu nie będzie ;) Albo użyjemy chusty lub nosidła (NIE WISIADŁA!!) i będziemy gotować razem. Należy jednak pamiętać, że małe dzieci nosi się przed sobą, więc lepiej zrezygnować wtedy ze smażenia, ze względu na ryzyko poparzenia. Również gotując lepiej odstawiać garnki jak najdalej od siebie. Albo najlepiej zrobić danie niewymagające użycia wysokiej temperatury – choćby pyszną sałatkę.
 

anamber

dzieci: Maja (0 dni), Zosia (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

gabilabi

Coś wspaniałego razem gotować a jak dzieci widzą że my zachowujemy ostrożność to i one się tego ucza to wzrokowcy i bardzo ciekawscy dzieciaczki.

dodano: 2017-03-29 04:24:29

efcik

To dopiero przed nami za jakiś lat kilka, ale mam nadzieję, że synek będzie lubił spędzać czas w kuchni z mamą.

dodano: 2017-03-22 08:40:17

brunetka1232

Zanim mój będzie pomagał w kuchni to jeszcze kilka dobrych lat :)

dodano: 2017-03-05 22:06:55

izapodg

ja gotowałam z moim siostrzeńcem, on zawsze mył ziemniaki i "buracka" :)

dodano: 2017-03-05 21:32:42

MalwinaW

Moja córka uwielbia coś robić w kuchni, choćby mieszać salatke

dodano: 2017-03-05 10:37:20

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad