Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Seks w ciąży - 10 najczęstszych pytań

Od kiedy dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, zastanawiasz się nad wieloma sprawami dotyczącymi zbliżeń intymnych. Co można, a czego należy unikać i czy to bezpieczne dla dziecka? Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze pytania o seks w czasie ciąży!

1.Czy podczas stosunku w ciąży można zaszkodzić maluchowi?

Takie obawy są całkowicie nieuzasadnione. Płód jest dobrze chroniony przed urazami przez mięsień macicy, pęcherz płodowy oraz płyn owodniowy. Dlatego nawet przy głębokiej penetracji, nie ma możliwości, by członek mógł uszkodzić rozwijające się dziecko. Jeśli więc Twoja ciąża przebiega prawidłowo, seks nie będzie zagrożeniem dla Twojego maleństwa.

2.Co czuje dziecko, gdy się kochamy?

Podczas uprawiania seksu dziecko czuje jedynie lekkie kołysanie, ponieważ macica delikatnie się wtedy kurczy. Oprócz tego maluch będzie miał podwyższone tętno bądź ciśnienie, ale bez obaw. To wynik tego, co robi mama - jeśli jej tętno wzrasta, to dziecku również. Dzidziuś czuje, że jego mamusia ma dobry nastrój 

3.Czy podczas seksu w ciąży można używać żelu intymnego?

Nie ma przeciwskazań do używania lubrykantów. Polecam kupować żele w aptece, sprawdzonych producentów, które są przebadane farmakologicznie i posiadają odpowiednie atesty.

4.Które pozycje są najlepsze podczas ciąży?

Nie ma pozycji mniej lub bardziej bezpiecznych. W pierwszych miesiącach możecie się kochać w dowolny sposób. Dopiero gdy brzuszek będzie już duży, pewne pozycje będą bardziej polecane, ale tylko ze względu na większą wygodę. Najlepiej sprawdzą się pozycje:

  • „na jeźdźca” – mężczyzna leży na plecach, a kobieta siedzi na nim, kontrolując głębokość penetracji;
  • „na łyżeczkę” – pozycja od tyłu, oboje leżycie na tym samym boku, mężczyzna jest za partnerką;
  • kobieta klęczy przodem do brzegu łóżka, opierając się o nie, natomiast mężczyzna klęczy za nią;
  • kobieta leży na plecach, a mężczyzna jest na górze - partner wspiera się na ramionach, aby nie było bezpośredniego ucisku na brzuch kobiety.

Pamiętaj!

W zaawansowanej ciąży unikaj pozycji, które sprzyjają bardzo głębokiej penetracji, ponieważ pobudzanie szyjki macicy może wywołać skurcze macicy.

5.Czy seks w ciąży może doprowadzić do porodu przedwczesnego?

Prostaglandyny zawarte w nasieniu powodują rozwieranie szyjki macicy, jednak tylko wtedy, gdy szyjka jest na to gotowa, czyli dopiero ok. 38. tygodnia ciąży. Jeśli więc ciąża przebiega prawidłowo, nie istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. W przypadku ciąży zagrożonej takie ryzyko już istnieje. Uważać powinny również kobiety, które urodziły swoje starsze dzieci przed terminem.

6.Co z pieszczotą piersi i brodawek?

Stymulowanie brodawek sutkowych powoduje wydzielanie oksytocyny, która może z kolei wywołać przedwczesne skurcze macicy. Z tego też powodu zaleca się zachować ostrożność, szczególnie, gdy ciąża ma się ku końcowi.

W czasie ciąży piersi są obrzmiałe i nadwrażliwe. Ich dotykanie może być dla Ciebie nieprzyjemne, a nawet i bolesne. W takiej sytuacji powinniście zrezygnować z partnerem z tego rodzaju pieszczot.

Ciekawostka:

Pod koniec ciąży, po wpływem pobudzania, z piersi może wypływać mleko, co nie dla każdego faceta musi być podniecające.

7.Co robić, gdy po stosunku mam plamienie?

Każde, nawet drobne krwawienie może być groźne. W takich sytuacjach powinnaś się niezwłocznie skonsultować z lekarzem, aby sprawdzić czy to tylko drobne otarcie śluzówki, czy może poważniejsza sprawa. Jeżeli to tylko delikatne uszkodzenie skóry, nie trzeba ograniczać kontaktów seksualnych.

8.Czy przy przedwczesnym skróceniu szyjki macicy współżycie jest całkowicie wykluczone?

To zależy na jakim etapie ciąży doszło do rozpoznania tej nieprawidłowości oraz jak bardzo skrócona jest szyjka macicy. W przypadku, gdy ujście szyjki macicy zostało zabezpieczone pessarem bądź szwem będziesz musiała unikać klasycznych stosunków. Jeśli jednak skrócenie jest niewielkie, i po obserwacji lekarz stwierdzi, że nie postępuje, będziesz mogła powrócić do współżycia.

9.Czy w ciąży seks oralny jest bezpieczny?

Jeżeli ciążą przebiega prawidłowo, seks oralny nie jest szkodliwy. Powinnaś jednak zachować pewną ostrożność. W czasie ciąży znacznie częściej pojawiają się infekcje, dlatego należy zachować szczególną dbałość o higienę.

10.Brak ochoty na seks – czy to normalne?

Wiele ciężarnych kobiet nie ma ochoty na seks, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży, gdy ma się mdłości i zasypia się wręcz na stojąco. W II trymestrze to się często zmienia, jednak libido w ciąży to sprawa niezwykle indywidualna, dlatego jego obniżenie lub ewentualny wzrost nie powinny nikogo dziwić. W ostatnim trymestrze ból kręgosłupa i wielkość brzucha skutecznie mogą zniechęcić przyszłą mamę do wspólnych igraszek. To również czas, gdy większość mam skupionych jest na przygotowaniach do powitania maleństwa na świecie i tracą zainteresowanie seksem. Po porodzie i zakończeniu połogu wszystko powinno wrócić do normy.

Mamy Canpolu

Radzą, wspierają, pomagają

dr Paweł Palacz

Ginekolog - położnik
- konsultacja

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

barbarka283

MY ROWNIEZ WSTRZYMUJEMY SIE OD KIEDY DOWIEDZIALAM SIE O CIAZY ZE WZGLEDU NA ZAGROZENIE

dodano: 2019-09-30 20:20:12

Natalia111

Z uwagi na komplikacje mieliśmy zakaz współżycia

dodano: 2019-09-17 09:42:49

Julia1987

Ja podczas ciąży dość długo mogłam współżyć z mężem i nawet nie bolało mnie nic, jednak po porodzie dość długo nie mogłam powrócić do sprawności w łóżku. Pomogłam sobie używając vagiwell rozszerzaczem pochwy. Kupiłam go na stronie naturalnaplodnosc.

dodano: 2019-04-25 13:38:51

moniawp5

U nas nie było przeciwwskazań do współżycia ale ja średnio miałam na to ochote byłam zmeczona , bolały mnie plecy i ta pierońska zgaga

dodano: 2018-06-11 12:49:40

kolodziejczyk24

U nas na początku w związku z komplikacjami zakaz, po tym kiedy ten okres minął możemy cieszyć się bliskością, chociaż rosnący brzuch zaczyna delikatnie przeszkadzać;)

dodano: 2018-06-08 14:16:58

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad