Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Ciąża to czas, w którym organizm kobiety przechodzi całkowitą rewolucję. Wahania hormonów, zmiany nastroju, senność, uczucie nadmiernego ciepła i zimna nie zawsze są charakterystyczne tylko dla ciąży.Bywają też symptomem chorób tarczycy. Dowiedz się, czy zaburzenia tarczycy wpływają na dziecko, poznaj podstawowe objawy oraz przeczytaj o diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy w ciąży.
Tarczyca to mały gruczoł zlokalizowany w okolicy szyi. Zadaniem tarczycy jest produkcja hormonów T3 i T4, które wraz z krwią rozprowadzane są po całym organizmie. Tarczyca odpowiada za metabolizm, aktywizuje wzrost i rozwój organizmu, stymuluje pracę ośrodkowego układu nerwowego, wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i rozrodczego.
Praca tarczycy przypomina działanie pętli sprzężenia zwrotnego – przysadka mózgowa poprzez hormon TSH pobudza tarczycę do produkcji hormonów. Z drugiej strony, hormony te blokują nadmierną produkcję TSH. Dzięki temu w organizmie możliwe jest zachowanie równowagi.
Niekiedy jednak dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy. Nadmierna produkcja hormonów to nadczynność tarczycy, natomiast niewystarczająca produkcja hormonów to niedoczynność tarczycy. Do innych często rozpoznawanych chorób tarczycy należą guzki i zapalenie tarczycy.
Choroby tarczycy mogą być wywołane przez choroby autoimmunologiczne jak Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa, czy niedobór jodu. Jod jako pierwiastek jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i aż 75% jego ilości w organizmie jest zmagazynowane właśnie w tarczycy. Długotrwały niedobór jodu na obszarach ubogich w jod w powietrzu czy wodzie, a także w diecie, może powodować przerost tarczycy, tworzenie się tzw. wola, powodującego ucisk na tchawicę i przełyk.
Niedoczynność tarczycy, to prawdziwa plaga wśród społeczeństwa. Cierpią na nią głównie kobiety i prawie co trzecia kobieta w ciąży.
Objawami niedoczynności tarczycy mogą być:
• Wysuszenie skóry
• Obrzęki
• Osłabienie i senność
• Obniżenie nastroju i skłonności do depresji
• Otyłość
• Zwolniona czynność serca
• Łamliwość paznokci, wypadanie włosów
• Zaparcia
• Skurcze mięśni
• Pogorszenie sprawności intelektualnej, pamięci, koncentracji
Nadczynność tarczycy występuję rzadziej niż niedoczynność, jednak także wymaga leczenia i powoduje szereg objawów, utrudniających życie pacjentowi. Do głównych objawów nadczynności tarczycy zalicza się:
• Nadpobudliwość
• Drażliwość
• Bezsenność
• Przyspieszona akcja serca
• Spadek masy ciała
• Biegunki
• Potliwość
W ciąży tarczyca pracuje inaczej niż zwykle. Rośnie zapotrzebowanie na jod, inaczej pracują hormony, a sam gruczoł może powiększyć się o 40%. Wzrost hCG sprzyja obniżeniu TSH, produkowanego przez przysadkę mózgową. Gdy pod koniec pierwszego trymestru hCG jest najwyższe, TSH może być bardzo niskie. Wykonywanie badań w ciąży wymaga właściwej interpretacji wyników, dla norm przyjętych dla kobiet w ciąży, z uwzględnieniem wieku ciąży. Tylko takie działanie odda prawdziwy obraz stanu tarczycy.
W trakcie ciąży rośnie także zapotrzebowanie organizmu na jod. Wzrasta również jego wydalanie przez mocz. Już w 12 tygodniu ciąży tarczyca płodu zaczyna własną pracę hormonów, a do jej funkcjonowania potrzebny jest jod. Jod spożywany przez kobietę w ciąży przechodzi przez łożysko i dostarczany jest do dziecka. Zatem jest to jedyna droga, aby dziecko mogło otrzymać jego niezbędną ilość. Brak jodu lub jego niedobór są niezwykle groźne dla rozwoju płodu.
Niedobór jodu u dziecka powoduje zaburzenia rozwoju psychomotorycznego może być w przyszłości przyczyną zaburzeń ADHD, a w skrajnych przypadkach tzw. kretynizmu, czyli wrodzonego zespołu niedoboru jodu. Po urodzeniu może dojść do przerostu wola u dziecka wymagającego natychmiastowego leczenia. Niedobór jodu u płodu może skutkować także ograniczeniem jego wzrostu, niską masą urodzeniową i uszkodzeniem mózgu.
Dlatego tak ważna jest suplementacja jodu i dieta bogata w jod. Spożywanie ryb morskich, wodorostów, jaj kurzych, brokułów i soli jodowanej, sprzyja dostarczaniu właściwej ilości jodu do organizmu matki.
Diagnostyka a leczenie
Zaburzenia hormonalne wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy wpływają na cykl miesiączkowy, płodność, są przyczyną poronień. Do podstawowych badań należy oznaczenie z surowicy krwi poziomu TSH, T3 i T4 oraz USG tarczycy.
Pierwsze badania kobieta powinna wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę i w przypadku wystąpienia zaburzeń – podjąć leczenia. Należy pamiętać, że na wyniki badań i pracę hormonów tarczycy u kobiet w ciąży mogą mieć wpływ również leki przyjmowane w celu utrzymania ciąży – sterydy i leki przeciwzakrzepowe. W trakcie ciąży leczenie tarczycy należy kontynuować pod kontrolą lekarza.Zwykle zwiększana jest wtedy dawka przyjmowanych leków.
Nieleczone choroby tarczycy są bardzo groźne dla matki i płodu. Mogą spowodować poronienie, przedwczesny poród lub trwałe uszkodzenie płodu U dziecka mogą objawiać się niską masą urodzeniową, zaburzeniem w rozwoju mózgu, trudnościami w oddychaniu.
W chorobach tarczycy niezwykle ważna jest diagnostyka i podjęcie leczenia, właściwa dieta bogata w jod. W ciąży szczególnie ważne jest przyjmowanie leków, suplementacja jodu, monitorowanie poziomu hormonów i stanu rozwijającego się dziecka.
Radzą, wspierają, pomagają
Ginekolog - położnik
- konsultacja
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
barbarka283
JA CHORUJE NA NIEDOCZYNNOSC TARCZYCY I HASHIMOTO JAK NARAZIE BIORAC LEKI WYNIKI SA DOBRE I OBY TAK ZOSTALO
dodano: 2019-09-30 19:36:52
Natalia111
w obu ciążach regularnie badam tarczycę, w poprzedniej po porodzie przechodziłam poporodowe zapalenie tarczycy - wystarczyły regularne badania i czas i wszystko się unormowało samo
dodano: 2019-09-11 11:06:36
Natinka
Ja też robiłam takie badania przed ciążą bo miałam wiele objawów nadczynności tarczycy, jednak okazało się że wszystko jest w porządku.
dodano: 2019-09-06 17:35:17
marley00
O mojej niedoczynności tarczycy dowiedziałąm się zaraz na początku zajścia w ciążę,juz pierwsze badania wykazały za duże TSH. Na szczescie trafiłąm na dobrego lekarza ,juz pierwsze leki które mi przepisał okazały się strzałem w 10 i poprawiły mi wynik na idealny.Po czterech wizytach miałam dobraną dawke idealnie, lekarz dał mi wytyczne do robienia badań krwi co 2 miesiące i jak kontrolować spadek lub zawyżenie TSH kolejna wizyta juz po urodzeniu.Na szczęście wszystko jest w porządku.
dodano: 2019-08-07 23:06:53
Patka_Polom
Ja dowiedziałam się o problemach z tarczycą przy staraniach o pierwsze dziecko. Generalnie gdy jest się pod opieką endokrynologa i przyjmuje się leki nic się nie dzieje. Ja na stałe muszę przyjmować leki na tarczycę. W ciąży w kolejnych trymestrach zwiększała się dawka,a po porodzie wracała dawka z przed ciąży.
dodano: 2019-07-04 13:35:50