Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Sposoby na żylaki i pajączki w ciąży

ciąża żylaki i pajączki w ciąży nogi naczynka problemy ciążowe

 

 

Pajączki oraz żylaki nóg to częsta dolegliwość u kobiet w ciąży. Dowiedz się, co należy robić, by ich uniknąć oraz jak sobie radzić, gdy się pojawią.

 

 

Czym są pajączki na nogach?

Pajączki to delikatna siateczka powierzchniowo poszerzonych naczynek krwionośnych. To dość częsta dolegliwość w ciąży. Najczęściej są widoczne na nogach, w okolicy kostek, po wewnętrznej stronie ud i podudziach. U wielu kobiet ma podłoże genetyczne. Jeśli Twoja mama lub babcia miały pajączki, Ty również jesteś na nie narażona. Pajączki pojawiają się na nogach, które są dodatkowo obciążone przez rosnący brzuszek. Mogą przybierać barwę czerwoną, przez fioletową, aż do ciemnoniebieskiej.

Czy pajączki wchłoną się same?

Pajączki to przede wszystkim problem estetyczny, jednak nie można ich bagatelizować, ponieważ to pierwszy objaw rozpoczynających się zmian naczyniowych. Jeśli istnieje ryzyko, że Twoich nogach mogą pojawić się pajączki postaraj się zapobiec ich powstawaniu.

Pamiętaj! Popękane naczynka nie wchłoną się same, dlatego jeśli zauważysz na nogach pajączki koniecznie zgłoś się do dermatologa. Być może po porodzie będziesz musiała skorzystać ze specjalnych zabiegów, które uszczelnią naczynia krwionośne.

Jak powstają żylaki?

Żylaki powstają na skutek utrudnionego przepływu krwi z kończyn dolnych do serca oraz przez zaleganie krwi w naczyniach żylnych. Ich powstawaniu często towarzyszy obrzęk, uczucie ciężkości, drętwienie, skurcze i mrowienie. Możesz odczuwać również w nogach lekki ból, a Twoja skóra będzie sucha i swędząca.

Żylaki zazwyczaj pojawiają się w I lub III trymestrze ciąży. Pierwsze objawy to pajączki. W późniejszym etapie powstają sinoniebieskie, wypukłe pręgi, które wystają nad powierzchnię skóry i są często bolesne.

Które mamy są szczególnie narażone na żylaki?

Jeśli masz tendencję do pajączków, istnieje spora szansa, że w ciąży mogą rozwinąć się u Ciebie żylaki. Na ich powstawanie narażone są kobiety z nadwagą oraz pracujące długotrwale w pozycji siedzącej lub stojącej. W grupie ryzyka znajdują się również przyszłe mamy, które wśród najbliższej rodziny mają osoby z podobnymi problemami.

Dlaczego należy leczyć żylaki?

Nie możesz ignorować żylaków, ponieważ ich groźnym powikłaniem bywa zakrzepica, która tworzy się w skutek zastoju krwi. Powstały skrzep zalepia naczynie, blokując prawidłowy przepływ krwi. Dodatkowymi objawami zakrzepicy jest obrzęk nogi i silny ból. Żyły wzdłuż przebiegu są zaczerwienione, a w miejscu zakrzepu możesz poczuć zgrubienie.

Jeśli zauważysz na swoich nogach niepokojące zmiany koniecznie skonsultuj się z chirurgiem naczyniowym lub flebologiem. Być może konieczny okaże się Doppler żył oraz wdrożenie leczenia farmakologicznego. Zabiegi chirurgiczne oraz laserowe usuwanie żylaków można przeprowadzić dopiero po ciąży. Staraj się nie bagatelizować problemu, ponieważ przy następnej ciąży problem zwykle nasila się.

Domowe sposoby na pajączki i żylaki w ciąży

  • Stosuj specjalne kosmetyki do skóry z pękającymi lub rozszerzającymi się naczynkami krwionośnymi. Przez specjalistów polecane są przede wszystkim preparaty w postaci kremu bądź maści z nagietkiem lub kasztanowcem.
  • Podczas smarowania kremem możesz wykonać masaż łydek i stóp. Poprawisz w ten sposób kondycję Twoich nóg, a także polepszysz samopoczucie. Prawidłowo powinnaś masować w kierunku do serca, czyli od stóp w górę.
  • Staraj się jak najczęściej odpoczywać z nogami uniesionymi lekko w górę. To bardzo poprawia krążenie oraz niweluje obrzęki.
  • Jeśli siedzisz, nie krzyżuj nóg i nie zakładaj nogi na nogę. Jeśli masz możliwość podstaw coś pod stopy, aby nogi były uniesione nieco wyżej.
  • Staraj się unikać długotrwałego siedzenia oraz stania. W pracy może to być mocno utrudnione, dlatego rób sobie często przerwy, podczas których możesz się przejść po korytarzu lub wykonać proste ćwiczenie np. rób okrążenia stóp bądź poruszaj stopami i nogami w górę i dół.
  • Unikaj gorących kąpieli, ponieważ ciepło powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych. Zdecydowanie lepsze będzie dla Ciebie ciepły prysznic.
  • Podczas snu możesz pod stopy ułożyć poduszkę lub zwinięty koc, aby były uniesione nieco wyżej od reszty ciała.
  • Bądź aktywna. Staraj się regularnie ćwiczyć. Jeśli nie możesz po prostu codziennie spaceruj przez co najmniej pół godziny.
  • Bezwzględnie powinnaś unikać obcisłych spodni, a także uciskających skarpet, ponieważ mogą one ograniczać krążenie krwi w nogach.
  • Po konsultacji z lekarzem możesz nosić specjalne podkolanówki lub rajstopy przeciw żylakowe dla kobiet w ciąży. Wykonuje się je na wymiar. Aby przyniosły efekty powinnaś je zakładać po tym jak wstaniesz.
  • Zrezygnuj z sauny, długiego wygrzewania się na słońcu oraz solarium. Wysoka temperatura sprzyja powstawaniu pajączków.
  • Wybieraj wygodne buty, na płaskiej podeszwie. Unikaj butów na wysokim obcasie i z wąskim, uciskającym noskiem.
  • Zadbaj również o odpowiednią dietę bogatą w witaminę C i E, które działają wzmacniająco na żyły oraz pij codziennie dużo wody.

Tylko teraz przy zakupie produktów Canpol babies za min. 200 zł brutto – Zestaw: kocyk + poduszka Minky w prezencie*

Listę sklepów biorących udział w promocji znajdziesz tutaj>>

promocja kocyk minky Canpol babies matka i dziecko

Karolina

Mama Dominika

dr Paweł Palacz

Ginekolog - położnik
- konsultacja

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

Natalia111

obyło się bez powyższych dolegliwości

dodano: 2019-09-11 12:36:15

Agiss

W trakcie ciąży też stosowałam różne metody, ale niestety niewiele to dawało. Jak już urodziłam i lekarz wyraził zgodę na zabieg to poszłam na darmową konsultację do Cliniki Cosmetologici. Kosmetolog doradziła mi zabieg laserem Qadrostar Pro, ze względu na hemoglobinę, która trafia do naczynek i zamienia się w ciepło dzięki czemu naczynka zamykają się. Kilka zabiegów wystarczyło, żeby naczynka zostały faktycznie zamkniętę dlatego piszę Wam, że nie ma co męczyć się takimi domowymi zabiegami, bo możecie się bardzo rozczarować

dodano: 2018-09-28 13:12:17

ampala

żylaki na nogach to na prawdę pikuś... W pierwszej ciąży na szczęście wszystkie mnie ominęły ale teraz pojawiły mi się mega żylaki na wargach sromowych i to już jest masakra :/ Nie dość że nieestetyczne (tak wiem, mało kto tam zagląda;p ), to bolesne (każde ubranie, nawet majtki przeszkadzają) a na dodatek lekarz poinformował mnie, że tego się nie leczy, zniknie po porodzie... tylko jak z tym wytrzymać skoro nadal rośnie a do końca ciąży jeszcze 2 miesiące... ;)

dodano: 2018-09-07 12:51:55

moniawp5

U mnie w obudwu ciążach nie było problemów a pracowałam w każdej z ciąż do 7 miesiąca i prace mam stojąca

dodano: 2018-06-11 12:37:02

Epapi

Moja przyjaciółka nie miala zylakow na nogach ale za to zrobily sie na wargach sromowych... co tedy? Jest juz po porodzie teraz czeka ze same znikna:)

dodano: 2018-06-07 11:50:57

<<
1 | 2 | 3 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad