Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Pessar – czym jest pessar?

Pewnego dnia obudziłam się z silnym bólem - kłucie w dolnej partii brzucha. Pomyślałam "pewnie to zaparcie i coś mi zalega w jelitach". Ból przez cały dzień nie ustępował, więc zadzwoniłam do swojego lekarza. Kazał mi natychmiast przyjechać, gdyż każdy ból może być objawem poważnego schorzenia. Po kilkunastu minutach usłyszałam - zaczeła się akcja porodowa. Szyjka macicy znacznie się skróciła i dodatkowo pojawiło się rozwarcie na 1,5 cm. Byłam przerażona - to przecież dopiero 22 tydzień. Od razu pojechałam do szpitala gdzie podana mi leki rozkurczające i spowalniające akcje porodową. Po kilku dniach niebezpieczeństwo było zażegnane ale każdy najmniejszy wysiłek mogłby spowodować, że urodzę. Lekarze zdecydowali: trzeba założyć Pessar.

Pessar brzmi tajemniczo, ale to tylko mały krążek w kształcie pierścienia, który lekarz umieszcza w pochwie aby zapobiec różnego rodzaju dolegliwościom. Pessary zakładane są między innymi przy leczeniu wypadania macicy, nietrzymania moczu, zespołu bólowego miednicy mniejszej oraz niewydolności ciśnieniowo-szyjkowej u kobiet ciężarnych. Wykonane są z silikonu medycznego i umieszczane są na określoną ilość czasu.

Mój lekarz stwierdził, że przy niezdolności szyjki macicy do utrzymania ciąży (szyjka jest skrócona oraz zbyt miękka ) założenie pessara będzie najlepszą metodą by zapobiec przedwczesnemu porodowi. Pessar zakłada się niemal bezboleśnie, trwa to kilka minut i nie trzeba podawać środków znieczulających. Może być też założony podczas kontrolnej wizyty u lekarza, nie wymaga się pobytu w szpitalu. Jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż zabieg chirurgiczny jak na przykład szef szyjkowy. Przez kilka godzin po założeniu krążka odczuwa się lekki dyskomfort, ale mija on szybko, i kolejnego dnia w ogóle się go nie czuje.

W większości przypadków za Pessar trzeba zapłacić z własych pieniążków. Bywa także refundowany tak jak w moim przypadku, ponieważ był zakładany podczas pobytu w szpitalu. Jedyną wadą mogą być zakażenia infekcyjne, ale trzeba pamiętać o stosowaniu globulek antybakteryjnych wedlug zaleceń lekarza i problem nie powinien się pojawić. Pessar zwykle jest wyjmowany na 2-3 tyg. przed planowanym terminem porodu.

Dzięki temu krążkowi jestem dużo spokojniejsza i nie boję się już każdego nadchodzącego dnia. Od założenia Pessara minęło już 6 tygodni i moj stan sie nie pogarsza. A co najważniejsze jest tak skuteczny, że nie jestem unieruchomiona w łóżku. Co prawda muszę sporo odpoczywać, ale funkcjonuję normalnie. Jeżdżę samochodem, gotuje obiady, sprzątam i opiekuje się 3 letnią córeczką. Gdyby któraś z Was miała problemy z donoszeniem ciąży i lekarz zaproponuje takie rozwiązanie, nie zastanawiajcie się, bo lepiej go założyć niż potem żałować, że nie skorzystałyście z takiej możliwości.

dorotka0000025

dzieci: Alicja (0 dni), Dominik (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

iwonka121

nie miałam i mam nadzieje ze nas ominie

dodano: 2017-03-31 11:05:58

agusskalec

To paranoja że pessar jest płatny! ale w sumie w naszej służbie zdrowia chyba nic mnie nie zdziwi...

dodano: 2017-03-27 17:46:06

askap7

nie wiedzialam ze trzeba za to płacic

dodano: 2017-03-27 11:19:10

0202oliwcia

U mnie nie było konieczności jego zakladania mam nadzieje ze teraz rowniez nie bedzie takiej konieczności

dodano: 2017-03-21 20:12:10

Ula888

Passat miałam założony W drugiej ciąży

dodano: 2017-03-17 23:29:18

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad