Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Moja bliska przyjaciółka zaszła w długo oczekiwaną ciążę. Przy okazji spotkania rozmawiałyśmy o badaniach jakie miałam robione w ciąży i jakie dostała ona. Pojawiło się także pytanie: "A dostałaś skierowanie na badanie na obecność wirusa HIV (czyli zespół nabytego braku odporności)? Powiedziałam, że nie, natomiast koleżanka tak.
Z czystej ciekawości zagłębiłam się w temat. Oczywiście powinnam dostać skierowanie na takie badanie, ponieważ byłam z w ciąży w 2012 roku, a już wtedy lekarz ginekolog miał obowiązek zlecenia takiego badania. Pacjentka mogła odmówić, bo takie ma prawo, jednak lepiej je wykonać. Dlaczego?
Otóż nie chodzi tu o ogólne oburzenie „Dlaczego ja? Przecież to jakiś absurd, prowadzę ustabilizowane życie, niby po co?” Chodzi o to, aby być świadomą i odpowiedzialną przyszłą mamą.
Powszechny stereotyp mówi, że HIV można zarazić się drogą płciową. Niestety już nie każdy wie, że można się nim zarazić się chociażby u dentysty czy kosmetyczki albo podczas zwykłego zabiegu w szpitalu. Takie przypadki zdarzają się niesłychanie rzadko, ale jednak się zdarzają.
W Polsce liczba zakażonych wynosi ok. 40 tysięcy, a co trzecia z zakażonych nie ma o tym pojęcia, więc taka niewiedza może mieć bardzo poważne konsekwencje w czasie porodu, gdyż zakażenie dziecka u nieświadomej zakażonej kobiety jest bliskie 30%. W przypadku, gdy personel szpitala wie, przyszła mama bierze leki antyretrowirusowe, a poród odbywa się przez cesarskie cięcie to zakażenie dziecka jest prawie zerowe.
Jak wygląda badanie? Kiedy trzeba je wykonać?
Badanie takie jak każde inne robi się z pobranych próbek krwi i oddaje do analizy. Njalepiej zrobić je do 10.tygodnia ciąży. Jeśli wynik jest negatywny trzeba badanie powtórzyć między 33 a 37 tyg. ciąży.
Drogie Mamy, jeżeli llekarz sam nie zleci tego badania nie wstydźmy się i poprośmy same, bo od tego zależy zdrowie naszego dziecka.
dzieci: Nataniel (0 dni)
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
Kannna
Właśnie w tym problem, że część lekarzy nawet nie zleca tego badania, a powinien to być priorytet. Z reszta nie tylko w ciąży. Akurat HIV warto badać regularnie. Można np. szybkimi testami z kropli krwi. Warto wiedzieć.
dodano: 2017-07-03 18:01:28
iwonka121
ja troche byłam zła ze po raz 2 robic musze ale coz jak mus to mus
dodano: 2017-03-31 10:46:39
gabilabi
Przy kazdej ciąży miałam robione to badanie,
dodano: 2017-03-29 18:55:29
agusskalec
Dla mnie to oczywiste badanie :) nigdy nic nie wiadomo tym bardziej że regularnie oddawałam krew przed ciążą :)
dodano: 2017-03-27 15:21:25
askap7
w dzisiejszych czasach wydaje się oczywiste żeby takie badanie zrobic
dodano: 2017-03-25 23:06:39