Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
AMNIOPUNKCJA - Co to jest?
Witam, temat który postanowiłąm omówić to AMNIOPUNKCJA. Jest to badanie, którego sama doświadczyłam i gdy pierwszy raz usłyszałam tą nazwę byłam przerażona. Pierwsze dziecko straciłam, dlatego gdy zaszłam w drugą ciążę, żyłam cały czas w niepokoju i stresie, dlatego też postanowiłam zrobić w 12tc badanie prenatalne. Podczas tych badań mój prowadzący lekarz ginekolog wyliczył, iż przezierność karkowa dziecka wynosi 11,6. Wynik ten przyczynił się do podjęcia prze zemnie decyzji o AMNIOPUNKCJI.
AMNIOPUNKCJA czyli PUNKCJA OWODNI
Komórki płodowe, związki chemicne i mikroorganizmy w płynie owodniowym otaczającym płód dostarczają szerokiego zakresu informacji dotyczących małej istoty: jej struktury genetycznej, stanu zdrowia oraz stopniu rozwoju.
Przeprowadzenie amniopunkcji odbyło się ponieważ, moje wyniki badań przesiwwowych odbiegały od normy, a także przez to iż pierwsza ciąża z powodu zakrzepicy zakończyła się w 26 tc.
Wbrew temu jak strasznie brzmi sama nazwa, zabieg ten nie jest taki straszny. Napewno stresujące jest oczekiwanie na samo zdarzenie, natomiast całe badanie w moim przypadku trwało około 30 minut w tym jakieś 2 minutki na wkłucie igły i pobranie płynu owodniowego.
To bardzo komfortowe badanie, nie trzeba się do niego rozbierać, a jedynie odsłonić brzuch. Ciężarna zostaje ułożona w pozycji leżącej, a następnie za pomocą USG lokalizowany jest płód oraz łożysko, tak by lekarz w trakcjie zabiegu mógł je bezpiecznie ominąć. Zazwyczaj amniopunkcję wykonuje się bez znieczulenia, tak też było w moim przypadku. Długą igłą, wprowadzoną przez ściany brzucha do macicy, pobiera się niewielką ilość płynu owodniowego z worka otaczającego płód. Nie należy się martwić ponieważ płód wytworzy dodatkową ilość płynu owodniowego w miejsce tego, który został pobrany. Kobietom z grupą ktwi Rh minus ( także w moim przypadku) zwykle po zakończeniu amniopunkcji wstrzykuje się immunoglobulinę anty-Rh, by wykluczyć ryzyko wywołania konfliktu Rh.
Podstawowe pytanie, które napewno nurtuje każdą kobietę przed zabiegiem: Czy amniopunkcja jest bezpieczna?
Jest bardzo bezpieczna, ryzyko, że doprowadzi do poronienia wynosi 1 do 1600. Po jej przeprowadzeniu przez kilka minut, maksymalnie do kilku godzin można odczuwać lekkie skurcze. Zalecany jest odpoczynek. Ja po zabiegu dostałam zalecenie, aby usiąść w poczekalni na pół godziny i odpocząć. Następnie w domu położyc się i odpoczywać, pod żadnym pozorem nie dzwigać oraz nie wykonywać żadnych ciężkich czynnośći. Niekiedy pojawić się może niewielkie krwawienie z pochwy lub wyciek płynu owodniowego. Jeśli coś takiego nastąpi należy niezwłocznie zgłocić się do lekarza.
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
rena_cz
Przydatna porada, mamy stojące przed tym dylematem na pewno szukają informacji i powinno to je choć w małym stopniu uspokoić.
dodano: 2019-05-24 12:25:36
qazz
Dobra porada, przyda się wielu Mamom, które stresują się przed zabiegiem. Ja na szczęście nie musiałam mieć tego zabiegu.
dodano: 2019-05-23 18:48:00
dominika12313
Świetna porada :) Wielu mamom z pewnością się przyda ją przeczytać. Fajnie napisane z Twoich własnych doświadczeń. Myślę, że tym artykułem uda się uspokoić możliwy niepokój kobiet, które dopiero czeka wykonanie amniopunkcji.
dodano: 2019-05-23 15:45:13
MichuNi
P.S: https://mamaginekolog.pl/amniopunkcja/ chodzi o ten wpis, zapomnialam wkleic link ;)
dodano: 2019-05-23 11:20:56
MichuNi
Fajna porada, dzieki Ci za to, ze dzielisz sie z nami swoja zdobyta wiedza. Ja na szczescie nie stalam przed koniecznoscia zrobienia amniopunkcji wiec mam tylko blade pojecie na jej temat, pamietam tez, ze wydawalo mi sie, ze 1% ryzyko poronienia to sporo. Ale pozniej trafilam na ten artykul na blogu mamaginekolog i dowiedzialam sie ze to ryzyko wedle najnowszych badan wynosi 0.11%, a wiec wcale nie tak duzo. Coz, oczywiscie nadal jest to ryzyko i trzeba sobie zrobic rachunek potencjalnych zyskow i strat, ale amniopunkcja to stosunkowo bezpieczne badanie, dajace nam bardzo wiele informacji!
dodano: 2019-05-23 11:20:12