Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Pleśniawki przykra dolegliwość

Co to są pleśniawki?

Pleśniawki mają wygląd małych, białych plamek w buzi dziecka. Wyglądają trochę jak resztki mleka i dość często mija trochę czasu, zanim mamy zorientują się, że to właśnie pleśniawki.
Ta przykra dolegliwość wywoływana jest przez drożdżaki. Nie jest niebezpieczna, ale niestety może sprawiać maluchowi ból i skutecznie utrudnić przez to jedzenie. Występują na języku, wewnętrznej stronie policzków, dziąsłach i podniebieniu.

Jak można się zarazić pleśniawkami?

  • Pleśniawki mogą się pojawić po kuracji antybiotykowej.
  • Oblizując smoczek swojego dziecka możesz je zarazić pleśniawkami, ponieważ u dorosłego człowieka, drożdżaki nie zawsze pojawiają się plamki i nieświadomie, możesz mu przekazać chorobę.
  • Pleśniawkami można się również przez brudne rączki, albo przez wkładanie brudnych przedmiotów do buzi, dlatego bardzo ważna jest higiena rąk.
  • Zdarza się również, że niemowlę zostaje zakażone podczas porodu.

Jak rozpoznać pleśniawki?

Jeśli zauważysz białe plami w buzi Twojego malucha, przetrzyj je delikatnie np. kawałkiem pieluszki. Jeśli zniknie to znaczy, że były to resztki po mleku, jeśli jednak miejsce po potarciu jest zaczerwienione lub krwawi, to są to zdecydowanie pleśniawki.

Jak leczyć pleśniawki?

Jeśli zauważysz u swojego dziecka pleśniawki, najlepiej skontaktuj się ze swoim lekarzem. On zdecyduje o formie leczenia. Wszystko, bowiem zależy od stopnia zaawansowania choroby. Na rynku dostępnych jest kilka specjalnych środków do walki z pleśniawkami i pediatra wybierze odpowiedni dla Twojej pociechy.


Dobre rady
Jeśli karmisz piersią, będziesz musiała przed i po każdym posiłku dokładnie myć piersi. Jeśli maluch karmiony jest mlekiem modyfikowanym, należy bezwzględnie w czasie choroby za każdym razem wyparzać smoczki i butelki. Jeśli Twoje dziecko ssie smoczka, musisz również zadbać o jego higienę i kilka razy dziennie go wyparzać.


Jeśli dziecko zaczyna pełzać lub raczkować należy myć częściej niż zwykle podłogę, aby nie narażać malucha na kontakt z zarazkami. Jest to szczególnie ważne, jak macie zwierzęta w domu.
Zabawki, z którymi ma kontakt dziecko powinny również być dużo częściej myte lub prane.


Oczywiście nie należy przesadzać również z przesadną higieną, ponieważ zbyt duża sterylność, wyjaławia organizm malucha, który nie potrafi walczyć z bakteriami i znacznie łatwiej łapie różne infekcje, ale należy starannie przyglądać się wszystkiemu co dziecko wkłada do buzi.
 

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

0202oliwcia

Coreczka zlapala je poraz pierwszy w wieku ponad 2 lat jak tylko poszła do przedszkola tak sie nam zaczęło ciężko było sie ich pozbyc bo co chwile wracały

dodano: 2017-03-31 15:30:14

beatraxx



Bardzo czesta u dzieci niestety

dodano: 2017-03-31 14:14:28

agusskalec

syn miał jak karmiłam piersią, na szczęście szybko się z tym uporaliśmy

dodano: 2017-03-31 13:22:56

askap7

u dzieci to częste

dodano: 2017-03-29 21:29:21

brunetka1232

nalezy dbac o higiene to najwazniejsze

dodano: 2017-03-29 20:37:51

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad