Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Astma u niemowląt

Kiedy moi znajomi po raz drugi trafili ze swoim niespełna rocznym dzieckiem na ostry dyżur z objawami zapalenia oskrzeli, usłyszeli szokującą ich wtedy diagnozę - astma. Początkowo i ja, gdy o tym się dowiedziałam byłam bardzo zmartwiona sytuacją. Przecież to bardzo poważna choroba, która ma właściwie wpływ na cały, dalszy rozwój malutkiego dziecka. Okazuje się jednak, że leczona choroba pozwala na prowadzenie normalnego trybu życia, natomiast astma u niemowląt często wywołana jest alergią i bardzo często wraz z wiekiem mija.

Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę:

Świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, trudności z oddychaniem oraz kaszel. U niemowląt dodatkowo mogą pojawić się problemy z karmieniem, nadmierne pocenie się.

Oczywiście u każdego dziecka objawy mogą być indywidualne. Jeden maluch może mieć łagodny przebieg choroby z niewidocznymi niemal symptomami, drugi zaś może przechodzić ciężkie duszności.

Jeśli zauważyłaś u malucha jakieś niepokojące cię symptomy, które mogą zwiastować astmę, wybierając się do lekarza powinnaś przygotować się na następujące pytania:

Czy świszczący oddech u dziecka miał miejsce więcej niż jeden raz?
Czy dziecko kaszle w nocy?
Czy świszczący oddech pojawia się po kontakcie dziecka z dymem papierosowym lub z alergenami (np. sierścią zwierząt, kurzem czy pleśnią).
Czy płacz lub śmiech wywołują u dziecka świszczący oddech?
Czy dziecko oddycha tak szybko, że ma trudności z opróżnieniem butelki z mlekiem modyfikowanym?

Jeśli lekarz zdiagnozował u waszego dziecka astmę z całą pewnością powinniście bacznie obserwować malucha. Jeżeli tylko wystąpi jeden z poniższych objawów powinniście skontaktować się z lekarzem prowadzącym: ciągły kaszel, świszczący oddech podczas wdychania i wydychania powietrza, bardzo szybki oddech, wciąganie skóry na klatce piersiowej podczas wdychania, krótki oddech, bladość skóry, a także zasinienie ust lub paznokci.

Leczenie astmy dziecka odbywa się za pomocą wziewnych leków steroidalnych. Ze względu na wiek dziecka w większości przypadków łagodnego przebiegu astmy leczenie ogranicza się do monitorowania objawów choroby.

Wbrew pozorom astma u niemowląt jest bardzo częstą chorobą. Nie należy jej lekceważyć i z całą pewnością, jeśli lekarz wprowadzi choćby i na stałe wziewne leki, powinniśmy się stosować do zalecanych dawek. Musimy zdawać sobie sprawę, że nieleczona choroba może prowadzić do poważnych i trwałych uszkodzeń płuc u dziecka.

Dziecko moich znajomych jest pod stałą kontrolą alergologa. Wizyty praktycznie mają wyznaczane co miesiąc. Maluch jest na lekach wziewnych i to w dosyć sporych dawkach, gdyż przyjmuje dwa razy dziennie pulmicort. Jednak odkąd faktycznie został objęty prawidłowym leczeniem skończyły się niepokoje związane z ciągłymi chorobami górnych dróg oddechowych, nawracającym kaszlem. Jak poinformowała mnie koleżanka, nareszcie wie, co ma w konkretnych sytuacjach robić z malcem, co mu podawać, aby nie dochodziło do poważniejszych infekcji i na co zwracać szczególną uwagę.
 

patuszka

dzieci: Stefan (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

brunetka1232

u mnie w rodzinie nikt nie ma wiec mam nadzieje ze maluszek rowniez nie bedzie miał

dodano: 2017-03-31 14:23:13

0202oliwcia

córeczka nie miała i niema problemów z oddychaniem

dodano: 2017-03-31 11:27:08

beatraxx



całe szczęście synek nie ma astmy

dodano: 2017-03-31 10:53:36

agusskalec

my mieliśmy podejrzenie astmy u syna, na szczęście diagnoza nie potwierdziła się

dodano: 2017-03-31 10:02:00

askap7

mąż ma niestety astmę

dodano: 2017-03-29 20:49:43

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad