Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Świerzb u noworodka

Gdy już urodzimy maluszka, zostajemy (przynajmniej w Polsce) na obserwacji i dodatkowych badaniach od 3 dni do tygodnia (albo dłużej w zależności od stanu zdrowia) w szpitalu. Niestety nie mówi się o tym głośno, ale polskie szpitale oszczędzają na wszystkim i tak bardzo łatwo się zarazić różnymi chorobami - a świerzb jest na porządku dziennym. I nie jest to choroba osób brudnych, bo każdy może się nią zarazić. Nie będe opisywać samej choroby, chcę jednak pokazać Wam jak to wyglądało u nas i jak sobie z tym poradziliśmy.

1. Miejsce zarażenia - objawy na skórze

Najczęściej świerzbowcem zarażamy się od innych osób - podając rękę lub dotykając takiej osoby, wtedy zaczyna się choroba od rąk i to one (a dokładnie okolice nadgarstka) zaczynają nas swędzieć. Drapiąc się, a potem dotykając innych miejsc na ciele - przenosimy świerzbowce.

U mnie natomiast wyglądało to trochę inaczej, bo ja zaraziłam się w szpitalu po urodzieniu córki. Przykryłam się kocem, który został mi podany bez poszwy. A takie koce są prane raz na rok (i to jest optymistyczna wersja). W ten sposób po 4 tygodniach miejsca zakażone, które zaczęły mnie swędzieć to były uda, nogi, ręce i dekold - czyli te, które nie były przykryte koszulą nocną.

Dobrze przeczytałyście - po 4 tygodniach, bo tyle trwa okres wylęgu świerzbowców i czas oczekiwania aż choroba się ujawni. Podczas zarażenia, samiczki świerzbowca wkręcają sie pod skórę i przez 4 tygodnie do 6 składają jajka pod skórą, wylęgają sie larwy i zanim zacznie nas swędzieć jesteśmy bardziej zainfekowani niż nam się wydaje.

2. Diagnostyka choroby

Ja niestety trafiłam do dermatologa dopiero po 2 tygodniach odkąd mnie zaczęło swędzieć - czyli na dobre pozarażałam męża i moją 6 tygodniową córeczkę i to była kwestia kilku tygodni żeby i ich zaczęło swędzieć.
Szczęście w nieszczęściu, że trafiłam na bardzo dobrą panią doktor, która odrazu rozpoznała chorobę i dała nam maści grubego kalibru. Problem niestety wystąpił podczas leczenia dziecka ...

Moja córka miała 6 tygodni, więc wszelkie maści o dobrej skutecznosci jak Infectoscab czy Lyclear odpadały. Z tego też powodu zamiast 2 tygodni leczenia się, my walczyłyśmy z chorobą ponad 2 miesiące.

U mnie choroba była widoczna tylko dlatego, że bardzo swędziało - bo świerzbowce tworzą malutkie niewidoczne kanaliki w skórze i jedynie co widzicie to swędzące krostki wypełnione wodą (bardzo podobe do potówki).

U malutkiego dziecka, które nie umie sie jeszcze drapać a jej odczuwanie bólu związanego z bodźcami zewnętrznymi nadal jest jeszcze nie do konca rozwinięte - ciężko rozpoznać chorobę.
U takich maluszków może nam sie choroba połączyć z potówkami i wtedy klops. Po prostu musicie przyjąć na słowo, że skoro wy jesteście chore to wasze dziecko też. Różnica jest taka, że u dorosłych świerzb omija twarz i głowę a u dziecka atakuje całe ciało.

Jeśli podejrzewacie, że wasze dziecko jest chore - sprawdzcie najpierw takie miejsca jak stópki od strony podeszwy, główkę i wszystkie fałdki. Jeśli krostki są ułożone w pewnych "konstelacjach" to może to być właśnie ta choroba. Jednak nie zaczynajcie leczenia bez diagnozy lekarza, bo może to być równie dobrze uczulenie lub atopowe zapalenie skóry.

3. Sposoby leczenia miesięcznego dziecka

Jak już wspominałam - odpadają maści dużego kalibru, bo są one na bazie pestycydów. Ewentualnie jak maluch skończył 2 miesięce to możecie po konsultacji z lekarzem zastasować maść lyclear (trzeba ściągnąć ją z anglii, ale sa też strony które oferują sprzedaż) była ona testowana na małych dzieciach i przenikalność pestycydów do krwii jest wręcz znikoma.

Jednak najpierw spróbujcie innych metod:

- Lekarz powinien wam skomponować dostosowaną do wieku i masu dziecka maść z siarką, którą stosujecie przez ponad tydzień na całe ciało maluszka - łącznie z twarzą i główką. Nie myjecie przez ten czas dziecka a jeśli gdzieś sie maść wytrze to wtedy musicie na nowo posmarować to miejsce. Taka maść jest na bazie maści cynkowej więc nie da się jej tak łatwo zmazać, ale musicie sie przygotować na to, że wasze dziecko przez tydzień będzie cale białe, więc raczej darujcie sobie wizyty osób trzecich.

UWAGA - taka maść bez recepty refundowanej kosztuje ponad 150 zł (bo ma tez w sobie antybiotyk) a refundowana ok 20 zł .... więc upewnijcie sie, że wasz lekarz ma podpisaną umowę z NFZ (niektórzy prywatni tego nie maja).

- Kupcie mydło siarkowe w aptece i gdy już skończycie terapię maścią wkładajcie takie mydło do wanienki podczas kąpieli. Woda będzie mętna, ale będzie wysuszać i zmieniać delikatnie ph skóry, co uniemożliwi świerzbowcom rozwój. Taka woda nie szczypie w oczy i jest bezpieczna dla dziecka.

- Rano i wieczorem smarujcie swoje pociechy olejkiem eterycznym z drzewa herbacianego - jest antybakteryjny i bardzo odstrasza wszelkie pasożyty skórne. Kupicie go w każdej aptece.

- Żeby odróżnić potówki od norek świerzbowca, przecierajcie te krostki alkoholem (potówki znikną a świerzbowce zostaną).

- Jeśli dziecko się bardzo ociera, rzuca w nocy i nie może spać, bo wyraźnie go swędzi to użwyajcie maści na swędzenie (histaminowych) - mogą być takie jakich używa się podczas ospy.

- Ubranka dotykające skóry, piżamki i ręczniki używajcie raz i odrazu do gotowania oraz prasowania. A jeśli nie możecie gotować danej rzeczy to kupcie proszek do prania zabijający świerzbowce (można znaleźć w internecie).

- Codziennie zmieniajcie pościel maluszka (przez conajmniej 2 tygodnie) i dokładnie ją gotujcie i prasujcie.

- Sparzcie wszystkie grzechotki, schowajcie maskotki na 2 tygodnie do worka, a następnie wypierzcie w temp. 60 st lub 30 z tym proszkiem.

- Myjcie dokładnie ręce zanim dotkniecie dziecko, a następnie wsmarujcie w nie Novoscabin (można kupić bez recepty - ma konsystencje oliwki).

- Śpijcie osobno ... niestety w nocy pod wpływem ciepła świerzbowce wychodzą na skórę i przechodza do pościeli - więc jeśli wy lub dziecko nie jesteście do końca zdrowi, to będziecie się zakażać od nowa.

- Jeśli maluch ma powyżej 2 miesięcy możecie miejscowo smarować Infectoscabem, ale pamiętajcie by po 6 godzinach umyć to miejsce pod ciepłą wodą i nasmarować maścią nawilżającą.

Pamiętajcie, że świerzbowiec ma czas wylęgu od 4 do 6 tygodni, więc obserwujcie swoje pociechy dokładnie, bo nawet jak zabijecie osobniki dorosłe to jajka mogą być pod skórą i po miesiącu problem może wrócić - a jak pisałam wyżej, dziecko przez to, że nie umie się drapać nie zaalarmuje Was inaczej niż płaczem i ocieraniem się o wszystko.

4. Leczenie Iwermektyną

Jest jeszcze jedna opcja - tabletki zawierające IWERMEKTYNĘ .... Piszę odrazu, że odradzam!!!
Chodzi o to, że nie są one dopuszczone do użytkowania w Polsce, więc mimo tego, że możecie na internecie znaleźć badania na noworodkach którym podawano ten lek, to jednak robiono to w warunkach szpitalnych i pod opieką lekarzy. A jeśli wy same podacie to w razie powikłań lekarze w Poslce mogą Wam nie pomóc z powodu braku wiedzy. Samo podanie tego leku i tak byłoby ciężkie bo jedna tabletka jest na 15 kg ciała, wiec ciężko obliczyć ile podać dziecku które ma kilka kg oraz w jakiej formie, bo przecież nie podacie tabletki. Dlatego mimo, że lek można ściągnąć i jest niby najbardziej skuteczny - to mocno odradzam nawet osobom dorosłym, a co dopiero dziecku.

5. Leczenie świerzbu u matki karmiącej

Jako, że karmiłam i leczyłam się maściami zawierającymi pestycydy (infektoscap, lyclear i novoscabin) musiałam mocno poszukać i poszperać odnośnie tego czy mogę karmić. I mimo, że na ulotce Infectoscabu jest napisane, by nie karmić przez 2 tygodnie od posmarowania - to zasiegnęłam informacji w innych źródłach i okazało sie, że jest to termin tzw. asekuracyjny, czyli firma się chroni przed ewentualnymi pozwami. Prawda jest jednak taka, że pestycydy zawarte w tych maściach prawnie wcale się nie wchłaniają do krwi, tym samym nie przechodzą do mleka. Trzeba jednak pamiętać, żeby porządnie umyć piersi i sutki przed karmieniem maluszka.

Jeśli smarowałyście się miejscowo - to możecie (wg. mojej lekarki) karmić na bierząco, jeśli posmarowałyście całe ciało, to po zmyciu maściu (a musicie ją trzymać na ciele od 8 do 10 godzin) odczekajcie jeszcze 2 godziny i nakarmcie dziecko.
NIE TRZEBA ODCIĄGAĆ POKARMU I WYLEWAĆ GO - jeśli nawet śladowe ilości pestycydów przeszły do krwi, a tym samym do pokarmu, to po 2 godzinach organizm pozbędzie sie ich tak z krwii jak i z pokarmu (nasz organizm reguluje na bierząco skład mleka). Jeśłi odciagacie to tylko po to by stymulować piersi i by pokarm nie zanikł po tych 12 godzinach przerwy.

Jako, że sama zostałam zakażona tą chorobą zaczęłam przeszukiwać internet i okazuje sie, że bardzo dużo kobiet, które wyszły ze szpitala z maluszkiem wychodzi również z tą chorobą... Jest dużo zapytań o to jak leczyć kilkutygodniowe dziecko z tej choroby, a mało odpowiedzi. Dlatego postanowiłam zgromadzić moją wiedzę w tym jednym miejscu.
Nie warto jednak pozywać szpitala, bo nie udowodnicie im, że to właśnie u nich się zaraziliście, a rozprawa będzie trwać w nieskończoność i będzie się to wiązało z wizytą sanepidu w waszym domu ...

Po prostu bardzo uważajcie na higienę i w razie takich sytuacji jak u mnie - nieubrany w świeżą pościel koc - głośno się sprzeciwiajcie i buntujcie. Nie dajcie się wpędzić w takie piekło 2 miesięcy codziennego gotowania, prasowani ubrań i smarowania ciała. I pamiętajcie, że w razie choroby to cała rodzina musi się leczyć - nawet jeśli nikogo oprócz Was nie swędzi, to jest ogromne prawdopodobieństwo, że się wszyscy pozarażailiście (moja dermatolog mimo zachowania środków ostrożności, po jednej mojej wizycie miesiąc późnej była obsypana swędzącymi krostkami).

Życzę Wam jednak byście nigdy nie musiały korzystać z porad zawartych w tym poście.  

nienormatywna

w ciąży, dzieci: Zofianka (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

0202oliwcia

Corcia nie miala i niema

dodano: 2017-03-30 20:18:21

agusskalec

nie wiedziałam że nawet u noworodka można zdiagnozować świerzb :(

dodano: 2017-03-30 17:13:48

agusskalec

nie wiedziałam że nawet u noworodka można zdiagnozować świerzb :(

dodano: 2017-03-30 17:11:37

beatraxx



Nigdy nie miałam z tym do czynienia na szczęście i oby tak zostało

dodano: 2017-03-30 13:04:54

MalwinaW

To wymaga długiego leczeńia i jest bardzo dokuczliwe

dodano: 2017-03-07 16:33:31

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad