Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Kaszel krtaniowy u dziecka - co robić?

Jak dobrze wiemy kaszel to fizjologiczny odruch chroniący nasze drogi oddechowe, dzielimy go na mokry oraz suchy. Dla dzieci niebezpieczny jest kaszel suchy krtaniowy. Bardzo łatwo go rozpoznać, bo ma charakterystyczny odgłos, porównywalny ze szczekaniem psa. Przyczyną pojawienia się takiego kaszlu zazwyczaj są infekcje wirusowe, które powodują podgłośniowe zapalenie krtani. Najczęściej choroba dotyczy dzieci pomiędzy 6 miesiącem, a 3 rokiem życia, gdyż drogi oddechowe są wąskie i szybciej dochodzi do o graniczenia ich światła. Oto kilka rad, co należy robić, aby pomóc dziecku przetrwać ten trudny okres choroby.

Po pierwsze: jak rozpoznać kaszel krtaniowy?

Początkowo możemy zauważyć typowe objawy przeziębienia tzn. gorączkę, ból gardła czy katar. Jednak wraz z rozwojem choroby dochodzi do obrzęku strun głosowych i tchawicy, a to prowadzi do pojawienia się szczękającego kaszlu, chrypki, świstu i duszności wydechowej. Objawy te najczęściej nasilają się w pozycji leżącej, czyli podczas snu dziecka.

Po drugie: czy wizyta u lekarza jest konieczna?

Oczywiście, że tak. Podgłośniowe zapalenie krtani to stan zagrażający życiu dziecka, dlatego obowiązkowo należy szybko udać się do lekarza. Pamiętajmy, że przyczyną kaszlu nie zawsze musi być choroba, być może jest to ciało obce, które znalazło się w drogach oddechowych lub reakcja alergiczna? Tym bardziej nie powinniśmy działać na własną rękę, tylko udać się do specjalisty.

Po trzecie: co zrobić, gdy dziecko zaczyna się dusić?

W warunkach domowych trudno o specjalistyczną pomoc. Jednak w momencie, gdy dziecko zaczyna się dusić, należy zachować spokój i podjąć właściwe kroki do poprawienia komfortu oddychania. Wystarczy szeroko otworzyć okna, czy nawet wyjść na balkon, gdyż chłodne powietrze zmniejsza obrzęk krtani. Jeśli to jest zima nie zapomnijmy o ubraniu dziecka w kurtkę i czapkę. Można też zabrać dziecko do łazienki i włączyć zimną wodę z prysznica, postawić malucha blisko źródła wody, aby nawilżone powietrze złagodziło napad kaszlu.
Najważniejsze nie panikujmy, jeśli atak jest niebezpieczny należy wezwać pogotowie.

Po czwarte: jak leczymy zapalenie krtani?

Antybiotykoterapia nie jest konieczna, ponieważ choroba zazwyczaj ma podłoże wirusowe, a nie bakteryjne. W niektórych przypadkach leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych, szczególnie u maleńkich dzieci, gdyż jest duże ryzyko uduszenia. Jednak jest to stosowane zaledwie u 5-8% chorych dzieci.

W pozostałych przypadkach leczenie odbywa się w warunkach domowych. Podstawową rolę mają preparaty glikokortykosteroidów, które zmniejszają obrzęk krtani.

Stosujemy również:

  • inhalacje- parą wodną lub z zastosowaniem nebulizatora oraz schłodzonej 0,9% NaCl, która nawilży drogi oddechowe
  • nawilżanie powietrza – znacznie ułatwia oddychanie
  • nawadnianie – należy uzupełniać płyny utracone podczas gorączki, tym samym ułatwiając organizmowi walkę z infekcją wirusową
  • leki przeciw kaszlowe – szczególnie przed snem, aby zapobiec nocnym atakom (nie powinniśmy jednak nadużywać preparatów p/kaszlowych bo jest to naturalny odruch, który oczyszcza drogi oddechowe)
  • półwysokie ułożenie podczas snu i odpoczynku – układajmy dziecku pod głowę dodatkową poduszkę, gdyż spanie w pozycji płaskiej będzie nasilało ataki kaszlu
  • zachowanie spokoju – zdenerwowani rodzice to zestresowane dziecko, dlatego podczas ataków bądźmy spokojni
  • mycie rąk – jest szczególnie ważne w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji

Wietrzenie i obniżenie temperatury pomieszczeń również jest istotnym elementem terapii. Czas trwania choroby to zazwyczaj od 5 do 8 dni. Z każdym dniem objawy ustępują i stają się łagodniejsze, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dziecko w  tym czasie może być bardziej rozdrażnione, czy zmęczone albo mieć problemy z apetytem, zatem starajmy się dostosować do potrzeb naszego chorego malucha.

Monia50005

dzieci: Jan (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

Mama_Gratki

dobry pomysł motheroftwo. W sprzedaży są dostępne kliny, który zapewnią wygodne ułożenie ciała dziecka i nie będą się przesuwały bądź rolowały jak kocyki.

dodano: 2018-02-13 10:13:10

motheroftwo

Myślę, że lepszym rozwiązaniem od dodatkowej poduszki pod głowę będzie położenie poduszki albo złożonego kocyka pod materac. Wtedy maluch nie leży na płasko, co ułatwia odksztuszanie, a szyjny odcinek kręgosłupa jest zdecydowanie mniej obciążony :) I tak jak napisałaś, trzeba uważać z podawaniem leków przeciwkaszlowych bezpośrednio przed spaniem, ponieważ mogą one jeszcze bardziej nasilić kaszel w nocy.

dodano: 2018-02-12 17:59:05



Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad