Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Starania o dziecko – na co zwrócić uwagę?

Czasem wiadomość o ciąży bardzo nas zaskakuje – jest dla nas istną niespodzianką. Nieżadko jednak świadomie podejmujemy decyzję o powiększeniu rodziny i pełni nadzei rozpoczynamy starania. Próbujemy miesiąc, dwa, pięć, rok – niestety bez efektów. W wyniku tego, początkowy entuzjazm ustępuje miejsca frustracji i niepokojowi: przecież wszystko z nami w porządku, dlaczego więc starania nie przynoszą oczekiwanego efektu?

Co w takiej sytuacji zrobić? Patrząc po moich doświadczeniach – nie załamywać się i zacząć szukać wsparcia u dobrego specjalisty, który przeprowadzi szereg badań aby potwierdzić lub wykluczyć różne możliwe bariery uniemożliwiające nam posiadanie wymarzonego potomka.

Na co zwrócić uwagę i od czego zacząć?

Badania sprawdzające płodność u kobiety:

  • Podstawowe badanie krwi i moczu
  • Badanie poziomu hormonów takich jak np. FSH, LH, progesteron, prolaktyna, estradiol, testosteron, TSH lub też innych – w zależności od sytuacji pacjentki
  • Poziom glukozy
  • Ginekologiczne – w tym ocena śluzu i jego PH
  • USG – zarówno ginekologiczne jak i jamy brzusznej

Wspomniane badania powinno się wykonać przed przystąpieniem do starań. A w razie problemów rozszerzyć diagnostykę o bardziej szczegółowe elementy takie jak np. diagnostyka w kierunku policystycznego zespołu jajników, histerosalpingografia (HSG) – czyli badanie drożności jajowodów itp.

Badanie nasienia mężczyzny:

Przyczyny niepłodności nie leżą tylko po stronie kobiety. Lekarze często na początku etapu diagnostyki zlecają badanie nasienia u mężczyzny, aby sprawdzić jego jakość. Niestety, nie jest to przyjemne dla mężczyzny, często można trafić na opór przed tego typu badaniem ze strony partnera – w ich opinii, stanowi to zagrożenie dla poczucia “męskości”. Dlatego ważne jest tutaj nasze wsparcie i odpowiednie nastawienie partnera. W końcu chodzi tu o ważną dla naszego życia i związku sprawę…

Przed badaniem, aby uzyskać miarodajny wynik zaleca się wstrzemięźliwość seksualną przez 2 – 5 dni, unikanie nadmiaru alkoholu lub papierosów. Pobranie materiału do badania odbywa się w specjalnie do tego celu przeznaczonych gabinetach zapewniających odpowiedni poziom komfortu i intymności. Można taki materiał również pobrać w warunkach domowych, ale trzeba pamiętać o utrzymaniu go w odpowiedniej temperaturze i jak najszybszym dostarczeniu do laboratorium seminologicznego. Badanie przeprowadza się max. pół godziny po pobraniu materiału.

Z czego składa się badanie nasienia mężczyzny?

  • ocenę makroskopową: objętość, pH, kolor, lepkość, upłynnienie
  • ocenę mikroskopową: koncentrację, ruchliwość, żywotność, morfologię plemników, obecność komórek okrągłych

Analizując otrzymany wynik, lekarz sprawdza czy są zachowane przyjęte normy i, w przypadku nieprawidłowości, wdraża leczenie. Najczęściej zaczyna się od przyjmowania suplementów diety (np. selenu i cynku), preparatów poprawiających płodność czy też ukrwienie narządów, odpowiedniej diety i zwiększenia aktywności fizycznej. Po 2 – 3 miesiącach takiego wstępnego leczenia wykonuje się ponownie badanie nasienia i sprawdza czy dało ono jakiekolwiek rezultaty. Jeśli nie – zaleca się dalszą diagnostykę, często pod okiem androloga.

Wpływ psychiki na płodność

Mi samej ciężko było w to uwierzyć, ale psychika ma ogromny wpływ na możliwość poczęcia dziecka. Staramy się tyle czasu i wciąż nie wychodzi - zamiast upragnionych 2 kresek na teście pojawia się miesiączka… Do tego widzimy, że znajomym i rodzinie się udaje – kobiety zachodzą w ciążę, rodzą dzieci, mężczyźni zostają ojcami… a u nas nadal nic. Stres w pracy, trudy życia codziennego a do tego liczenie dni płodnych, sprawdzanie owulacji, celowanie w te dni – to wszystko nie jest dla organizmu obojętne. Czasem, im bardziej chcemy, tym bardziej nam nie wychodzi. I jeszcze porady “życzliwych osób”, żeby wrzucić „na luz” i się zrelaksować, zamiast pomóc, dodatkowo podnoszą ciśnienie.

Jednakże, z mojego doświadczenia wynika, że faktycznie warto zająć głowę czymś innym i poddać się losowi – co ma być to będzie, wiele rzeczy nie zależy niestety od nas, a nerwy i stres zamiast pomóc mogą tylko zaszkodzić…

Wszystkie opisane przeze mnie elementy to tylko niewielka część strategii w szukaniu przyczyn niepłodności – każdy organizm jest inny i u każdego przyczyna może być inna. Ale to są właśnie podstawowe kroki, od których powinien zacząć każdy lekarz. Zanim podejmiemy decyzję o podejściu do inseminacji czy in vitro (na co często namawiają lekarze w różnych "klinikach"), warto wykonać szereg dokładnych badań, które pomogą nam zrozumieć co należy zrobić aby zajść w ciążę.

A jeśli trafimy na lekarza, któremu naprawdę zależy aby nam pomóc, pokieruje nas odpowiednio tak aby dobrać najlepszą dla nas metodę leczenia i osiągnąć zamierzony efekt. Nam po wielu latach walki, chwil kryzysu i załamania, w końcu się udało! Niedługo na świat przyjdzie nasz synek. Warto więc walczyć i się nie poddawać...

A jak wyglądają Wasze doświadczenia?
 

Doris_igi

dzieci: Kacper (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

Julia1987

Ja osobiście podczas starań miałam wsparcie ze strony urządzenia, które pomogło mi określać owulację i wiedziałam kiedy najlepiej jest się starać, był to komputer cyklu myway, teraz już po drugiej ciąży służy mi on pomocniczo w antykoncepcji.

dodano: 2019-08-24 14:23:44

OlaStawicka

U mnie wszystkie badania były w normie, a ciąży nie było przez kilka dobrych miesięcy. Okazało się, że wystepuje u mnie późna owulacja (dopiero w 20dc!!), a zawsze najbardziej "staraliśmy się ok. 14-15 dnia cyklu. Dopiero jak zaczęłam obserwować swoje cykle w ovufriend, to okazało się, że ten charakterystyczny skok tempki po owulacji występuje u mnie właśnie po 20 dniu cyklu... I w ten sposób nam się udało po 2 miesiącach :)

dodano: 2018-10-17 12:41:43

ewciaos14

U mnie z pierwsz to bylo be staran niespodzianka ..ale wiedzieliśmy ze moze sie skonczyc to niespodzianka i czaswm wlansie lepiej nie planować to człowiek sie nie stresuje itp..teraz przy drugim..juz byly badabia i 3mc przed planowaniem kwas foliowy , teraz drugi mieisac starania sie skonczyl...za pierwszym razem miałam meza tylko 3dni ale okres spuznil sie 10dni...szczesliwa bylam ale pp zrobieniu ok. 3Testów i wynik negatywny , stracilam.nadzieje i po 10dniach pojawil sie okres..potem.jeszcze raz obliczylam dninplpdne i zrobilam.test owulacyjny i mialam owulacje..meza na szczęście mialam dluzej bo przed o po świętach;-) teraz zrobiłam test druga kreska cien, cienia ledwo widoczna wiec nie wiem czy robić robic sobie nadzieje, powtórzę test za ok. 2dni i sie okaże. Mam nadzieje ze się nie rozczaruje...bo wiem ze znow by nie bylo latwo bo meza mam rzadko bo robi za granica;(

dodano: 2018-01-12 18:20:17

Klusia2812

starania im dłuższe tym trudniej przez nie przejść, ale nie chcę się rozpisywać na tematy psychiki i bólu, ale zwrócić uwagę na dietę przyszłego taty. Samym odpowiednim żywieniem można poprawić parametry nasienia, które w dzisiejszych czasach nasi panowie mają, nie okłamujmy się słabe. Nie chodzi mi tu o jakieś problemy, z którymi nawet medycyna nie może sobie poradzić. Z własnego doświadczenia polecam wszelkie produkty pszczele. przede wszystkim pierzgę - pyłek kwiatowy. Mężczyznę należy też suplementować (komplementować też można jeśli ktoś chce :D ) wit. E i C oraz cynkiem i selenem. Warto wyeliminować z diety kurczaki oraz wieprzowinę, gdyż są bardzo naszpikowane hormonami. Zamiast krowiego mleka polecam kozie, płatki owsiane, olej z pestek dyni, zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie (awokado, banany) oraz ilości wypijanej wody. Jak coś mi się jeszcze przypomni to dopiszę, a nóż widelec komuś się przyda i pomoże jak nam :D

dodano: 2017-07-21 20:22:43

iwonka121

my długo nie musielismy sie starac

dodano: 2017-03-31 10:34:06

<<
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 >>


Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad