Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Krowie mleko i przetwory mleczne to, duża grupa produktów, które we współczesnym świecie stanowią ważny element odżywiania. Dowiedz się, kiedy można wprowadzić mleko krowie do diety dziecka i kto powinien go unikać.
Mleko krowie możesz podać dziecku już w 7 miesiącu życia w postaci przetworów mlecznych: kefiru, jogurtu naturalnego, twarożku lub w małych ilościach jako bazę do dań. Pełne mleko krowie jako napój wprowadź do diety malucha najwcześniej po ukończeniu przez niego 12 miesiąca życia, w ilości do 400 ml dziennie. Jest to czas, gdy młody organizm jest mniej podatny na alergeny mleka.
Dzieciom poniżej 12. miesiąca życia nie zaleca się mleka krowiego jako napoju, ze względu na ryzyko wystąpienia alergii, a także niską zawartość witamin i żelaza, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju niemowląt.
Mleka krowiego jako napoju nie należy podawać przede wszystkim dzieciom, które nie skończyły jeszcze roku, ponieważ zawiera ono sporą ilość białka oraz soli mineralnych, które w dużych dawkach mogą sprzyjać niedokrwistości, obciążać nadmiernie nerki i przewód pokarmowym malucha.
Mleko krowie nie jest wskazane u dzieci, które piły wcześniej mleko modyfikowane i pojawiło się u nich uczulenie na białko mleka krowiego. Należy także uważać, gdy w bliskiej rodzinie malucha wystąpiła alergia.
Dziecku nie należy podawać mleka odtłuszczonego bądź o obniżonej zawartości tłuszczu. Polecam wybierać mleko o zawartości tłuszczu w granicach 2-3,5%. Można podawać je do picia lub przygotowywać na nim dania mleczne np.: budyń, kakao, kaszki czy owocowe koktajle.
Mleko UHT poddawane jest obróbce termicznej w procesie sterylizacji w temperaturze 135-160°C przez 1 sekundę. Proces ten powoduje zniszczenie wszystkich drobnoustrojów chorobotwórczych, aby produkt zachował dłużej świeżość bez konieczności przechowywania go w lodówce. Niestety wysoka temperatura powoduje także znaczne straty niektórych składników odżywczych. Ten rodzaj mleka nie jest zalecany dla najmłodszych.
Inną metodą obróbki termicznej mleka jest proces pasteryzacji. W ten sposób otrzymujemy mleko z kilkudniowym terminem przydatności do spożycia, które należy przechowywać w lodówce. Wyróżniamy dwa rodzaje pasteryzacji. Pierwszy polega na ogrzaniu mleka w temperaturze 71,7°C przez 15 sekund, natomiast w drugim temperatura wynosi 80°C, a mleko ogrzewane poddawane jest obróbce cieplnej przez 2-25 sekund.
Oba rodzaje mleka zawierają takie same ilości wapnia, jednak mleko UHT różni się smakiem od mleka pasteryzowanego, dodatkowo jest nieco uboższe w witaminy z grupy B, kwas foliowy i witaminę C. Jego atutem długi okres przydatności do spożycia – nawet 6 miesięcy.
Według specjalistów maluchom od około 1. roku życia należy podawać mleko krowie w ilości 300-400 ml na dzień.
Pamiętaj! Nie podawaj dziecku zbyt dużej ilości produktów mlecznych. W ten sposób zapobiegniesz nadwyżce białka, która może spowodować trudności we wchłanianiu innych, równie ważnych składników mineralnych i witamin.
Na początek można dodać kilka łyżeczek mleka do zupy, jogurtu czy kaszki. Po podaniu pierwszej porcji powinnaś odczekać kilka dni, obserwując przez ten czas malucha, czy przypadkiem nie wystąpiły objawy alergii.
Niektóre dzieci nie przepadają za piciem zwykłego mleka bez dodatków. W dzisiejszych czasach oczywiście to nie problem, bo półki sklepowe uginają się od mleka w różnych smakach – od czekolady, przez wanilię, kończąc na truskawce. Trzeba jednak pamiętać, że choć maluchy chętnie je piją, są to produkty dosładzane i nadmierne ich spożywanie może przyzwyczaić brzdąca do słodkiego smaku.
Od czasu do czasu możesz podać dziecku smakowe mleko, jednak musisz pamiętać, by tego dnia malec nie jadł już innych słodyczy, gdyż szkody z picia słodkiego napoju mogą przewyższyć zyski z dostarczonego organizmowi wapnia. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach powszechny jest problem nadwagi i otyłości również u najmłodszych.
Zdarzają się sytuacje, gdy dziecko konsekwentnie przez wiele tygodni będzie odmawiać spożywania produktów mlecznych. Dzieje się tak przede wszystkich w domach, gdzie rodzice sami mleka zbytnio nie lubią. W tej sytuacji warto zaproponować dziecku np. jogurt czy serek naturalny z dodatkiem świeżych lub suszonych owoców.
Mama Dominika i Filipa
Lekarz pediatra
- konsultacja
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
barbarka283
PRZY ALERGII MLEKO KROWIE ZACZELISMY PODAWAC CORCE PO SKONCZENIU 3 ROKU ZYCIA I JAK NARAZIE PIJE TEGO MLEKA DUZO I WSZYSTKO OK .. MIESZKAJAC NA WSI NA POCZATKU KUPOWALAM SWIEZE MLEKO OD GOSPODARZA TERAZ NIESTETY KROW U NAS NIE MA I TRZEBA KUPOWAC ZE SKLEPU CHOC TO NIE TO SAMO!!!
dodano: 2019-09-30 10:57:51
moniawp5
Mleko jest zdrowe i warto je pić . Wiadomo nie każdemu człowiekowi ono służy . Córka miała na początku na nie uczulenie i przez to nietolerancje u mnie jest tak samo wywołuje u mnie biegunki
dodano: 2018-06-17 11:47:27
Silver812
Najlepsze mleko prosto od krowy, ale trzeba mieć sprawdzone źródło, bo różnie bywa, a mały brzuszek jest wrażliwy,.
dodano: 2017-03-30 20:26:07
jowitka76pdm
z tym krowim mlekiem to trzeba uwarzac
dodano: 2017-03-30 18:35:17
brunetka1232
najlepsze mleko prosto od krowy
dodano: 2017-03-29 21:41:30