Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Patisony w diecie dziecka

Patisony to warzywa z rodziny dyniowatych o atrakcyjnym ciekawym wyglądzie. Są raczej mało popularne, a szkoda bo są smaczne i zdrowe, no i ładne. Ich nazwa z pewnością kojarzy się bardziej z nazwiskiem pewnego aktora niż z warzywkiem. Można je podawać w okolicach 6. miesiąca życia.

Wartości odżywcze patisonów

Te ciekawe warzywa są bogate w witaminę C, witaminę B1, witaminę B2 oraz zawierają także sole mineralne takie jak wapń, fosfor, żelazo, magnez, potas oraz beta-karoten. Mają bardzo mało kalorii, nie zawierają tłuszczu, regulują przemianę materii i są lekkostrawne. Wprowadzenie ich do codziennej diety sprawi, że zapobiegniemy otyłości.

Wybór i przygotowywanie patisonów

W zależności od odmiany patisony mogą mieć kolor biały, żółty, zielony a nawet granatowy. W smaku jest delikatny i podobny do dyni czy cukinii. Najlepsze są młode, wtedy będą soczyste i delikatne, mają miękką skórkę. Starsze patisony natomiast muszą mieć już usuniętą skórkę, ponieważ jest już mniej smaczna. Patisony nadają się na zupy, kremy, do sałatek, pieczenia, grillowania, marynowania oraz faszerowania.

Przepisy na pyszności z patisona

Krem z patisonem i cukinią z dodatkiem kaszy jaglanej

Składniki:

  • Mała cukinia
  • Patison
  • Kawałek pora
  • Ząbek czosnku
  • Sól, pieprz (można dodać według uznania)
  • Kasza jaglana
  • Rosołek

Sposób przygotowania:

Patisony, cukinie i por dokładnie umyć, pokroić na kawałki, czosnek w kawałkach lub przez praskę. Warzywa można obrać ze skórki, ale nie trzeba. Podsmażyć chwilkę na patelni (do mniejszego dziecka można pominąc podsmażanie i od razu wrzucić do garnka i gotować), przełożyć następnie do garnka i zalać rosołkiem i gotować aż warzywka będą miękkie. Zblendować i doprawić według uznania. Kaszę jaglaną ugotować według przepisu na opakowaniu a następnie dodać do kremiku.

Patison z bułką tartą

Sposób przygotowania:

Należy obmyć i obrać ze skórki, przekroić i wybrać pestki. Pokroić na kawałki i gotować na parze albo we wodzie do miękkości, trzeba uważać by się zbytnio nie rozgotował bo się rozleci. Po ugotowaniu odsączyć i podać na talerzyk, polać zrumienioną bułką tartą z masełkiem. Jest to coś podobnego jak kalafior podawany z bułką tartą i masłem.

Duszony patison ze sosem pomidorowym

Składniki:

  • Patison
  • Śmietanka
  • Przecier pomidorowy (najlepiej własnej roboty)
  • Ząbek czosnku
  • Natka pietruszki
  • Przyprawy wg uznania bazylia, oregano, pieprz

Sposób przygotowania:

Dokładnie umyć patisona, usuąć nasionka i pokroić w słupki lub kawałeczki. Włożyć do garnka wraz z czosnkiem przeciśniętym przez praskę, zalać wodą i dusić pod przykryciem przez około 10 minut. Następnie dodać śmietankę do garnka i dusić kolejne kilka minut. Dolać przecier pomidorowy/sos do garnka i poddusić jeszcze przez 5 minut. Doprawić według uznania. Posypać posiekaną natką pietruszki i bazylią. Taki duszony patison może być podawany do ryżu, kaszy czy też kurczaka.
 

 



 

asia6996

w ciąży, dzieci: Kacper (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

mamma_pchela

Porada ciekawa, ale... ciężko mi wyobrazić sobie patisony w jadłospisie dziecka. Warzywo rzadko spotykane, przynajmniej w mojej rodzinie i rejonie.

dodano: 2019-02-27 10:48:58

Patrycjaj18

Świetna i bardzo cenna porada. Przyznam, że nie wiedziałam tak dużo o patisonach. I ciesze się, że poznałam te info.

dodano: 2019-02-12 00:30:45

PaulaSpiecha

ja ich osoniscie nie lubie. Widac,zejednak warto je spozywac

dodano: 2019-02-11 14:31:01



Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad