Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Oberżyna w diecie dziecka

Oberżyna czyli po porostu bakłażan, jest delikatnym nie warzywem tylko owocem, który warto wprowadzić do diety. Może pojawić się po 12. miesiącu życia dziecka w jego diecie. Dla dzieci najlepiej jest go ugotować lub udusić, nie wolno natomiast spożywać go na surowo.

Wartości i właściwości bakłażana

Bakłażan w 90% składa się z wody. Trzeba pamiętać o tym, że jest mimo jest niskokaloryczny to jest jednak ciężkostrawny. Zawiera niewiele tłuszczów, cukrów i białka natomiast jest źródłem potasu, wapnia, żelaza, fosforu, manganu, miedzi oraz witamin B1, B2, C, E, PP i karotenu.

Zawiera więcej błonnika pokarmowego niż jabłko, więc wspomaga przemianę materii, ale trzeba uważać by jego zbyt duża ilość nie wywołała bóli brzucha. Także posiada właściwości detoksykacyjne i w związku z tym jest polecany przy kuracji antybiotykowej oraz dobrze jest go spożywać w sezonie zimowym, bo pomaga także zwalczać niechciane wirusy i bakterie. Dzięki zawartości antocyjanów ma właściwości chroniące przed nowotworami.

Wybór odpowiedniego owocu i jego obróbka

By wybrać dobry okaz, bakłażan powinien mieć twardy miąższ z jędrną i błyszczącą skórką bez przebarwień i skaleczeń. Trzeba pamiętać by był dojrzały i poddamy obróbce termicznej, a nie spożywany na surowo, ponieważ bakłażany zawierają szkodliwą substancję zwaną solaniną. Dopiero po poddaniu temperaturze substancja przestaje być szkodliwa dla zdrowia.
Smak bakłażana doskonale komponuje się z pomidorami, cukinią, papryką czy cebulą oraz ziołami takimi jak bazylia, oregano, tymianek czy czosnek.

Przepisy na pyszności z bakłażana

Bakłażanowe puree

Składniki:

  • Bakłażan
  • Łyżka oleju lub masła


Sposób przygotowania:                                                                                                   

Bakłażana pokroić w plastry i posypać solą na ok. 30 minut. Po upływie tego czasu, zmyć sól i osuszyć. Ułożyć plasterki w naczyniu do pieczenia i piec przez 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 ° C. Następnie zmiksować z dodatkiem łyżki masła, oleju i koncentratu pomidorowego.

Ratatouille

Składniki:

  • Mały bakłażan
  • Mała cukinia
  • Czerwona papryka
  • 4 mięsiste pomidorki
  • 1 cebulka
  • Mały ząbek czosnku
  • Oliwa z oliwek
  • Odrobina tymianku
  • Odrobina pieprzu (według uznania)

Sposób przygotowania:

Umyj pomidorki, obierz ze skórki i usuń gniazda a następnie pokrój na małe kawałeczki. W garnuszku rozgrzej oliwę i zeszklij trochę pokrojonej cebulki. Do cebulki dodaj pomidorki wraz z rozgniecionym czosnkiem oraz przyprawami i gotuj do czasu aż pomidorki będą miękkie. Następnie zblenduj na gładką papkę. Umytą cukinię i bakłażana i resztę cebulki pokrój w kosteczkę, a z papryki usuń gniazda nasienne oraz obierz ze skórki i także pokrój ją w kosteczkę. Na patelni rozgrzej odrobinę oliwy i podsmaż cebulkę, cukinię, bakłażana i paprykę a następnie przełóż wszystko do garnka z pomidorowym sosem. Wszystko duś pod przykryciem około 15 minut. Jeżeli ktoś nie chce podsmażać warzyw na patelni, można je upiec w piekarniku i następnie dodać do sosu pomidorowego.

asia6996

w ciąży, dzieci: Kacper (0 dni)

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

Patrycjaj18

Szczerze przyznam, że jakoś nigdy nie bylam przekonana do tego warzywa.
Widać, ze jednak warto wypróbować je w kuchni

dodano: 2019-01-15 15:08:11



Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad