Doświadczone mamy z Canpolu radzą.

Dodaj swoją poradę

Brokuł w diecie dziecka - od kiedy i jak podawać?

Temat rozszerzania diety jest nam teraz bardzo bliski i chcielibyśmy wspomnieć kilka słów o brokule. Nasze rozszerzanie diety zaczęliśmy tradycyjne od cukinii, następnie ziemniak, dynia, marchewka. Kiedy brakowało nam pomysłów co do kolejnego warzywa (bardzo zależy nam aby nasze dzieciaki je polubiły tak samo jak my), siostra przygotowała sałatkę z brokuła. Pierwsza myśl: tak, spróbujemy brokuła!

Od kiedy podawać brokuły?

Brokuły możemy podawać dzieciom już od 6. miesiąca życia.

Dlaczego warto podawać brokuły dziecku?

Brokuł zawiera wapń, magnez, fosfor, witaminę B3, B5, witaminy A, C oraz kwas foliowy.

  • Odpowiednia ilość wapnia dba o mocne kości, zdrowe zęby, prawidłową krzepliwość krwi, sprawne mięśnie, odprężone nerwy, zdrowy sen i pogodny nastrój. Dlatego wapń jest tak ważny w diecie dziecka.
  • Magnez odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego i usprawnia pracę szarych komórek przez co poprawia pamięć i myślenie.
  • Fosfor odpowiada on za zdrowe i mocne kości, zęby oraz wpływa na rozwój układu nerwowego.
  • Witamina A między innymi uczestniczy w prawidłowym przebiegu procesów wzrostowych.

W jaki sposób można podać dziecku brokuły?

Synkowi ugotowaliśmy brokuła na parze i zblendowaliśmy. Tę opcję polecamy dla niemowlaków po 6. miesiącu życia. Jeśli dziecko woli płynną konsystencję to można dodać wody, jeśli gęstszą to można dodać kaszki ryżowej.

Starszym maluchom można przemycać brokuła na wiele sposobów. Dla dwulatka i starszych dzieci hitem może okazać się pizza zrobiona w domu z brokułem na wierzchu. Dziecko będzie zachwycone jedząc „legalnego” fast fooda, a my dając dziecku przy okazji zdrowe, bogate w witaminy warzywo.

Przepis na pasztet z brokuła

U nas hitem jest pasztet z brokułami – to danie można podać już rocznemu dziecku na obiad.

Składniki:

  • brokuły
  • marchew
  • 3 jajka
  • bułkę tartą
  • por

Przygotowanie:

  • Brokuły umyj dokładnie, podziel na małe różyczki, a grubsze części pokrój w kostkę. Gotuj10 minut na parze lub w wodzie, później odcedź.
  • Marchew obierz i w całości ugotuj w wodzie na półtwardo. Po ugotowaniu i przestudzeniu pokrój ją w grubą kostkę.
  • 3 jajka ugotuj na twardo, po ostudzeniu obierz, a pozostałe wbij do miseczki.
  • Pora pokrój w talarki i chwilę podsmaż na rozgrzanym maśle - do zeszklenia.
  • Ostudzone brokuły rozgnieć widelcem, dodaj pora, surowe jajka i bułki tartej tyle, aby masa nie była ani zbyt rzadka, ani zbyt sucha. Dodaj kostki marchwi mieszając, następnie odstaw na pół godziny do lodówki.
  • Formę do pasztetu wyłóż papierem do pieczenia i wlej masę do foremki. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. pół godziny.

Pasztet można podać z sałatką lub sosami i może być to danie nie tylko dla malucha, a całej rodziny.
Kolejna propozycja dla szkrabów od 10. miesiąca: makaron z brokułowym sosem. Ugotowane brokuły należy zblendować i gotowym sosem polać makaron.

Smacznego! 
 

Simon

dzieci: Kuba

Komentarze

Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę

AgataS1990

Ja zaczęłam rozszerzenie od brokuła i poszło bardzo dobrze. Uważam, że brokuł jest bezpieczny dla dzieci nawet troszkę wcześniej niż po 6 miesiącu, jeśli oczywiście jakiś maluch ma zalecenie wcześniejszego rozszerzania diety. Warto wspomnieć o zielonej kupce, która zdarza się po brokule, żby mamy się później nie martwiły! :-) Bardzo fajne przepisy i cała porada. Pozdrawiam :-)

dodano: 2018-10-19 11:57:54

mamma_pchela

Fajna porada! :) My zaczęliśmy już rozszerzać dietę i brokuła już robiliśmy :) Ze względu na wiek córki (6 miesięcy) była to papka z brokuła :) Trochę wody się przydało do jej rozrzedzenia :)

dodano: 2018-10-18 13:00:45

paulina_r

Bardzo fajna, ciekawa porada. Chętnie skorzystam z przepisu na pasztet z brokułami, bo nigdy się z takim przepisem nie spotkałam, a my uwielbiamy brokuły :)

dodano: 2018-10-18 12:04:32



Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.

Lista porad