Doświadczone mamy z Canpolu radzą.
Spotykam się z coraz większą grupą osób, które są zafascynowane wegetarianizmem chcą w ten sam sposób żywić swoje dzieci. Dlatego postarałam się pogłębić ten temat i przedstawić Wam zalety wegetarianizmu z punktu żywienia dzieci. Jeśli już zdecydujesz się na karmienie swojego dziecka w sposób wegetariański to musisz posiadać niezbędną wiedzę w tym zakresie. Udowodnione zostało naukowo, że dieta wegetariańska zaspokaja potrzeby organizmu na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, zapewnia prawidłowy rozwój, pełnię sił i chroni przed chorobami cywilizacyjnymi.
Wegetarianie znacznie bardziej dbają o zdrowie, zażywają więcej ruchu na świeżym powietrzu i prowadzą zdrowszy tryb życia niż inni ludzie. Wegetarianizm, to nie tylko niejedzenie mięsa, jest to pewnego rodzaju styl życia polegający na spożywaniu pokarmu w jak najbardziej naturalnej i nieprzetworzonej postaci. To wykluczenie z diety bezwartościowych produktów takich jak rafinowana sól, biała mąka czy biały ryż, oraz wszelkie oleje rafinowane, margaryna, cukier, mrożonki i dania gotowe do spożycia.
1. Lakto-ovo-wegetarianie - oprócz żywności pochodzenia roślinnego spożywają też mleko i jego przetwory, jaja , oraz sporadycznie ryby i drób.
2. Lakto – wegetarianie – dopuszczają w swojej diecie nabiał, ale nie jedzą jaj ani innych produktów pochodzenia zwierzęcego.
3. Weganie – odżywiają się wyłącznie produktami pochodzenia roślinnego. Dieta jarska jest bardzo zdrowa i jak najbardziej wskazana dla dzieci.
Okazuje się, że podawanie dzieciom mięsa nie jest konieczne. Mięso jest ciężkostrawne, w dzisiejszych czasach mięso nafaszerowane jest syntetycznymi hormonami, antybiotykami i środkami uspokajającymi, nie wspominając już o zanieczyszczeniach mikrobiologicznych, takich jak salmonella czy gronkowiec.
1. Zrezygnować całkowicie z węglowodanów rafinowanych i innych produktów przetworzonych.
2. Ograniczyć spożycie ziemniaków na rzecz produktów zbożowych, aby zapewnić odpowiednie zaopatrzenie organizmu w białko, minerały i witaminy z grupy B.
3. Podawać strączkowe rośliny, orzechy, różnorodne kotlety zbożowo-warzywne jak źródło białka. Dania wegetariańskie wzbogacić mlekiem oraz jajami. Przynajmniej dwa razy w tygodniu podawać rybę.
1. Podstawa żywienia to: pełne ziarna zbóż, warzywa, nasiona, orzechy i owoce.
2. Dbać o odpowiednią kaloryczność pożywienia, aby organizm nie spalał białek w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych. Ważne są nasiona oleiste i oleje tłoczone na zimno jako dodatek do potraw.
3. Podawać dzieciom regularnie produkty fermentowanej zawierające witaminę B12. Do tych produktów zaliczyć można żur, barszcz z buraków, chleb razowy.
4. Zwiększyć spożycie pokarmów zawierających wapń, który znajdziemy w nabiale.
Dieta wegetariańska wymaga większego zaangażowania i urozmaicenia pokarmów niż dieta opierająca się głównie na mięsie, aczkolwiek dla chcącego nic trudnego.
dzieci: Rita (0 dni), Nina (0 dni)
Musisz się zalogować lub zarejestrować, żeby dodać komentarz.
Komentarze
Sortuj komentarze: Wyświetlaj: komentarzy na stronę
brunetka1232
mysle ze jak dorosnie to bedzie jej swiadomy wybór i sama wybierze czy chce czy nie
dodano: 2017-03-30 09:53:52
jowitka76pdm
Mięso jest bardzo ważne w diecie malucha
dodano: 2017-03-29 22:43:44
izapodg
Osobiście uważam, że każdą dietę należy skonsultować z lekarzem, aby dziecku nie zabrakło potrzebnych składników odżywczych
dodano: 2017-03-29 19:19:41
0202oliwcia
moja córcia wcina wszystko na pewno jak chcemy aby nasze dziecko było wegetarianinem to trzeba pamiętać o uzupełnianie w organizmie witamin z grupy B
dodano: 2017-03-29 13:58:23
askap7
trzeba to na pewno dobrze przemyśleć
dodano: 2017-03-29 11:06:55